Google Haritalar’a engelli kullanıcılara yönelik özellik geldi

0

google-logo-mike-knell-flickr-930x547

Google Haritalar uygulaması, engelli kimseler için önem taşıyan, son derece fonksiyonel özelliklerle daha da kullanışlı hale geliyor. İşte detaylar…

Google Haritalar, birçok kişi tarafından kullanılıyor. Engelli kimseler için de talep gören yazılımlar arasında olduğu biliniyor. Ancak ilgili kimselerin yürüyerek ya da araçla gibi opsiyonlar üzerinden varılmak istenen noktalara mesafeleri görebildiği biliniyordu. Bu duruma dair bir özellik kullanıma sunuldu…

Google’ın birçok mobil cihazın vazgeçilmezleri arasındaki Haritalar uygulaması gelişmeye devam ediyor. Kısa süre önce ülkemizde toplu taşıma özelliğinin kullanıma sunulduğu platforma engelli kullanıcılara yönelik olarak tekerlekli sandalye desteği geldi.

google-haritalar-tekerlekli-sandalye

Söz konusu özellik, tekerlekli sandalye ile varış süresi ve gidilmek istenen mekan ya da yerlerin ilgili araçlar için uygun olup olmadığı gibi bilgiler sunuyor. Bu bilgi, Google Haritalar’a eklenen bir ikon ile sağlanıyor. Navigasyon ve çeşitli ikonlarla gelen bir dizi Google Hairtalar özelliğinin engelli kimseler için önemi büyük.

Teknoloji şirketlerinin engelli insanlara yönelik hamlelerinin dikkat çekici seviyelere ulaştığı günümüzde, hareket kabiliyetinin yanı sıra görme ve duyma engelli kullanıcılara yönelik de birçok cihaz ve hizmet sunuluyor. Bu noktada gelen yeni harita özelliğinin Google’ın mobil uygulama yazılımları ile servislerinde yeni özelliklerin de habercisi olabileceği kaydediliyor.

Cevap bırakın