7.5 milyar insan, Google Earth uygulamasının radarı altında!

0

Görüntü ve görüntüleme teknolojileri ile kendisinden söz ettiren Google, son derece güvendiği harita uygulamasını daha etkileyici bir hale getirmek için çalışıyor. “Google Haritalar Sokak Görünümü” altyapısı eşliğinde oluşturulan görüntüler, kullanıcıları büyülüyor.

Google Haritalar Sokak Görünümü

Google Haritalar Sokak Görünümü gittikçe yayılıyor

Arama motoru devinin “Sokak Görünümü” olarak adlandırdığı teknoloji, bünyesinde Dünya’nın etrafını 400 kez çevreleyebilecek kadar çok veri barındırıyor. Zira 10 milyon milden (16093440 km) fazla görüntü elde eden Google Haritalar, Google Earth uygulamasının yardımı sayesinde bünyesinde bulunmayan sokakları arşivliyor.

36 milyon mil kare görüntünün depolanmasından sorumlu olan Google Earth, bu görüntülerin HD kalitesinde incelenmesini sağlıyor. Bu denli büyük bir görüntü ağı hizmeti veren uygulamanın barındırdığı görüntüler, dünya nüfusunun yüzde 98’ini kapsıyor.

Google Haritalar Sokak Görünümü

Sokakların fotoğraflarını çekmek adına “Street View” adı verilen arabaları kullanan Google, özel ve yetkin kameralarla donatılmış olan bu araçlar sayesinde yolda seyir halinde iken bile fotoğraf çekebiliyor. Farklı açılardan çekilen fotoğraflar, kullanıcıların hiç bilmediği yerleri daha çabuk öğrenmesini sağlıyor.

Araçların giremediği yerlere kendi çalışanlarını yollayan Google, birkaç görüntüyü birleştirmek için “fotoğraflı haritacılık” tekniğini kullanıyor. Günümüzde oldukça popüler olan sanal turlar, bu tekniğin eseri olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Google’ın yeni sokak fotoğraflarına buradan göz atabilirsiniz.

Google Haritalar

İlk kez bu şekilde detaylı bilgiler veren Google, yıllardır üzerinde emek harcadığı projesi ile gurur duyuyor. 2004 yılında tasarlanan “Sokak Görünümü” teknolojisi, insanların sanal bir dünya turu atmasına olanak tanıyor. 15 yıllık olan bu proje, önümüzdeki yıllarda çok farklı özellikler ile tekrar karşımıza çıkacak.

Cevap bırakın