Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerİnovasyonGoogle Gboard yayınlandı

  Google Gboard yayınlandı

  google-gboard

  Mobilite ve yazılı iletişim artık birbirine geçmiş durumda, akıllı telefonlar üzerinden WhatsApp ya da Messenger iletileri, SMS’ler derken e-mail, hatta çeşitli raporların hazırlanıp gönderilmesi bile gündemde. Akıllı cihazları ile web sitesine içerik girişi yapan, kitap yazanlar da var. Android platformunda yazı yazmayı kolaylaştıran çeşitli klavye uygulamaları uzun yıllardır var, iOS 8 sonrasında Apple da mobil cihazları iPhone, iPad ve iPod touch için klavye uygulamalarına izin vermişti. Hemen ardından da Microsoft gibi şirketler, kullanıcılara klavye uygulamaları sunmuşlardı. Ancak bir eksik vardı; Google…

  Google, iOS ekosistemine yönelik çok sayıda uygulama sunarken oldukça popüler olan klavye uygulamalarına uzak durmayı tercih etmişti. Şimdiye kadar, çünkü teknoloji şirketi Gboard adlı klavye uygulamasını iOS için yayınladı. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan ‘Google, iOS platformu için klavye yazılımı geliştiriyor’ iddiaları da doğrulanmış oldu. Peki Google Gboard nasıl bir uygulama? Hangi özellikleri ile dikkat çekiyor?

  [vsw id=”F0vg4HUEIyk” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

  Gboard, standard iOS uygulamasına bir hayli benziyor. Farklı olduğu nokta ise Google’ın arama özelliği. Uygulama bünyesinde arama gerçekleştirilebilmesi mümkün kılınmış. Bu sayede yazı yazarken arama yapılması söz konusu. İlginç bir artı değer yaratacağı aşikar.

  Gboard, görüntü itibarıyla iOS’in standart klavye uygulamasına fazlasıyla benziyor. Dolayısıyla klavyeyi kullananların aşina oldukları bir deneyim yaşayacakları söylenebilir. Gboard’u farklı bir yere yerleştiren ise Google’ın en belirgin yeteneklerinden biri olan “arama” oluyor. Ayrıca harfler arasında sürükleme yapılarak da yazı yazılabiliyor. Bu özellik, Swype uygulaması sayesinde oldukça popüler bir hal almıştı. Son bir detay olarak Gboard, detaylı bir GIF arama motoru da içeriyor. İlk etapta ABD ve bazı pilot ülkelerde kullanıma sunulan Gboard’un kısa süre içinde Türkiye’deki iOS kullanıcılarına da sunulması bekleniyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN