Google Duo ve Allo uygulamaları tanıtıldı

0

Google tarafından her yıl düzenlenen I/O adlı geliştiricilere yönelik etkinlik kapsamında yeni ürün, hizmet ve uygulamaların tanıtımı da gerçekleştirildi. Bunlar arasında öne çıkanlardan ikisi Google Duo ve Google Allo adlarıyla gelen uygulamalar oldu.

Google Duo, bir videolu görüşme uygulaması. Telefon numarasının tanımlanmasının ardından kullanımına başlanabiliyor. Android’in yanı sıra iOS için de yayınlanıyor, böylelikle her iki platformda da kullanıcılar birbirleri ile görüşme yapabiliyor. Uçtan uca şifreleme, WebRTC gibi güvenlik ve altyapı temellerini bünyesinde barındıran uygulamanın ilginç detaylarından biri biri tarafından arama yapıldığında ekranda arayanın ilginç görüntülerinin dönmeye başlaması. Google, bunu Knock Knock adıyla niteliyor.

Ekran Resmi 2016-05-19 13.41.59

Google Allo ise bir mesajlaşma uygulaması. Öne çıkan yanı ise sesli asistan desteği. Örneğin futbol karşılaşmalarının skorları sorulabiliyor ya da hava durumuyla ilgili bilgi sesli olarak sorulup yanıtı alınabiliyor. Elbette belirli ülkelerde kullanılmaya başlanacak, ardından ilerleyen süreçlerde Türkçe olarak da gelebilir. Bunun dışında klasik bir anlık mesajlaşma yazılımı şeklinde; sticker, emoji gibi özellikleri ve kullanışlı arayüzü ile dikkat çekiyor. Hem Android hem de iOS için önümüzdeki aylarda yayınlanacağı kaydediliyor.

Google’ın söz konusu etkinliği 20 Mayıs 2016’da sona erecek. Etkinlik kapsamında ayrıca Android 7.0 N’e dair son gelişmeler ve Google Home adlı yeni ürünle ilgili özellikler de duyurulanlar arasında yer aldı. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz..

Cevap bırakın