Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürGoogle Drive’ın az bilinen 5 özelliği

  Google Drive’ın az bilinen 5 özelliği

  Çevrimiçi işlerimizin büyük bölümü Google ya da alternatif hizmetlerden birisine bağlı duruma geldi. Bu çevrimiçi hizmet odaklarının en büyüğü olan Google, e-posta istemcinize, fotoğraf paylaşım ağınıza, sosyal ağınıza ve hatta akıllı telefon işletim sisteminize kadar birçok şeyi yönetiyor. Bunların birçoğunu da aslında bir bulut depolama sistemi olan Google Drive üzerinde birleştiriyor. Drive’ın en güzel yanlarından birisi tam donanımlı bir ofis yazılımı da içermesi.

  google drive

  Eskiden Google Docs adlı bu sistem, çevrimiçi ve çevrimdışı kullanım, Microsoft Office dosyalarıyla uyumluluk gibi özelliklerin yanı sıra, birden çok kişinin aynı dosyada çalışmasını sağlama ve eski sürümlere geri dönme gibi büyük kolaylık sağlayan yetenekler de sunuyor.

  Google Drive, rakipleri gibi birçok farklı işi yapabilmesine karşıni bunlar çok fazla bilinmiyor. Aşağıda seçtiğim 5 özellik de Google Drive ile geçen süreleri kısaltabilir ve yapabileceklerinizin sınırlarını genişletebilir.

  Çizim araçları
  İster hızlı bir illüstrasyon çizmek, ister bir dokümana dijital imza atmak isteyin, çizim aracı yardımınıza koşuyor. Bu özellik, Google Drive’daki dokümanlar içerisindeyken kullanılabiliyor. Bir doküman açıkken, Google araç çubuğundan Ekle > Çizim seçeneklerine tıkladığınızda, karşınıza serbestçe çizim yapabileceğiniz bir ekran geliyor.

  google draw

  Buradan Çizgi aracında değişiklik yaparak Eğri’ye ayarlayın ve serbest bir şekilde çizim yapmaya başlayın. Çizgi tipi ve hazır şekil kullanımı ayarlanabildiği gibi, resim ya da metin eklemek de mümkün. İşiniz bittiğinde sağ üstten Kaydet & Kapat demeniz yeterli. Çiziminiz dokümanınıza eklenecektir.

  Müzik çalar
  Bir bulut depolama alanında saklanabilecek en yaygın dosya biçimlerinden birisinin müzik dosyaları olması son derece normal. Özellikle aylık depolama fiyatlarının düşük oluşu, arşivcileri bulut depolamanın veri güvenliğinden faydalanmaya itiyor.

  Music-Player

  Google Drive’daki arşivinizi kolayca dinleyebilmek isterseniz, bu eklentiyi tarayıcınıza kurmanız yeterli. Google Chrome web tarayıcıları destekleyen eklenti, MP3, MP4, AAC, OGG, WAV ve webm biçimleri sayesinde neredeyse her tip dosyayı çalabiliyor. Ufak da olsa bir çalma listesi desteği ve en önemlisi birden çok Google Drive hesabındaki dosyalara tek noktadan erişim sağlıyor.

  Stok görüntü kullanımı
  Yasal olarak tekrar kullanabileceğiniz yüksek kaliteli bir stok fotoğrafını bulmak, aslında sanıldığı kadar da kolay değil. Ancak Google bu işi kolaylaştırmak için Drive içerisine bir özellik eklemiş durumda. Stok görseli kullanacağınız Google belgesinin içerisindeyken araç çubuğundan Ekle > Görsel’e tıklayın. Daha sonra üst menüden Arama’ya gelin. Buradan istediğiniz fotoğrafı arayabilir ve projenize uygun olanları kolayca ekleyebilirsiniz.

  Stock-Images

  Google’ın kendi stok görsel kütüphanesinin yanı sıra, LIFE Dergisi’nin koleksiyonu ve web’dekiler aranabiliyor. Bu başlıklardan birisine tıklanarak, aynı anda sadece tek başlıkta arama yapılabiliyor.

  Eski dosyalara erişim
  version-control
  Birden fazla kişi aynı dosya üzerinde çalışıyorsanız, dosya içinde hatalar olması ya da dosyaların yanlışlıkla silinmesi ve silenin de bunu hiçbir zaman hatırlamaması ya da kabul etmemesi gibi durumlara şimdiden alışık olsanız iyi olur. Ancak Drive’ın bir özelliği bu durumda da başınızın ağrımasını önlüyor.

  Google Drive içerisinde saklanan her dosyanın 30 gün boyunca değiştirilen tüm sürümlerini (100 sürüme kadar) depoluyor. Bir dosyayı eski bir sürümüne çevirmek için dosya listesinde üzerine sağ tıklayın ve Revizyon Geçmişine Bakın’a tıklayın. Böylece dosyanın eski sürümleri karşınıza gelecek ve buradan farklı sürümler arası geçiş yapmak mümkün olacak.

  Form ve anketlerle bilgi toplama
  Google Forms adlı özelliği de Google Drive’a entegre eden firma, basit çevrimiçi formlar hazırlayarak insanlardan bilgi toplayabilmenizi sağlıyor. İşin en güzel yanı, bunun otomatik yapılması.

  Forma girilen tüm veriler bir hesap tablosuna otomatik aktarılıyor. Size kalan da bu organize edilmiş verilere bakarak, analizinizi yapmak oluyor.

  Bir form yaratmak için Google Drive içerisinde üst kısımdaki Drive’ım ibaresinin yanındaki oka tıklayın ve Diğer menüsü içerisindeki Google Formlar’a tıklayın. Açılan yeni pencerede detaylı ayarları yapabilirsiniz.

  google-forms

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN