Google Daydream VR tanıtıldı

0

Google_Daydream_VR

Google, sanal gerçeklik seti ve platformu Daydream VR’ı, ABD’de lanse etti. İşte detaylar…

Sanal gerçeklik alanında uzun yıllardır çalışmalar yürüten Google, ABD Palo Alto’da düzenlenen I/O adlı etkinliği kapsamında yeni sanal gerçeklik ürünlerini duyurdu. Google Daydream VR adıyla geleceği bildirilen set, bir gözlük ve kontrolcüden oluşuyor. Gelişme, teknoloji dünyasında ses getirdi ve Google’ın bu sene düzenlediği etkinliğin öne çıkan yenilikleri arasında yer aldı…

Ekranı ve sensörleri sayesinde kullanıcılarına daha etkin bir dijital deneyim vaat eden setin YouTube, Street View, Google Play Store Filmler ve Fotoğraflar gibi kendisi için özel olarak yapılandırılmış uygulamalara da sahip olacağı kaydediliyor. Bu uygulamalar sanal gerçeklik gözlüğünde önyüklü halde gelecek ayrı bir arayüz eşliğinde kontrol edilebilecek. Örneğin elinizle bir uygulama açabilecek, ya da sürükleme hareketi yapabileceksiniz.

İddialı sanal gerçeklik oyunları geliyor

Öte yandan Google’ın yeni modeli için önemli oyun firmalarının da özel içerikler oluşturduğu belirtildi. FIFA, NBA gibi oyunların yayımcısı Electronic Arts ve kısmi ortağı olan Assassin’s Creed, Batman gibi yapımların geliştiricisi Ubisoft gibi markalardan söz edildi.

Sanal gerçeklik konusunda Samsung’un Gear VR adımından sonra kısa süre içinde HTC Vive, Oculus Rift gibi ürünlerin de genel kullanıcılarla buluşmaya başlayacağı biliniyor. Google da bu rekabetin içinde olmayı hedefliyor gibi görünüyor. Beklenen bir hamle miydi? Evet.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz….

Cevap bırakın