Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürGoogle daha kompleks sesli aramalara da yanıt verebilecek

  Google daha kompleks sesli aramalara da yanıt verebilecek

  Ekran_Resmi_2015-11-17_10_57_43

  Google.com’u Chrome tarayıcısı üzerinden açtığınızda karşınıza çıkan mikrofon ikonu dikkatinizi çekmiştir. Üzerine tıklandığında sesli komutla arama yapabilmenizi sağlayan bu fonksiyonun oldukça pratik olduğu bir gerçek. Örneğin ‘Google’ ya da ‘Media Markt’ şeklinde konuşulduğunda, hızlı bir şekilde sonuçlar karşınıza gelir.

  İlk aşamada karmaşık soruları ya da kelimeleri anlamayan sesli arama özelliğinin sonraki aşaması internet dünyasında merak edilen konular arasında. Yeni bilgi ise teknoloji şirketinin, Google sesli arama özelliğini geliştirmeye devam ettiği ve hedefte daha karmaşık sorulara dair arama sonuçlarının da en doğru arama sonuçları ile karşılanması şeklinde…

  Google’ın kendi blogunda yer alan yazıda öne çıkarılan bu konu, ‘Mevcut ABD başkanı kim?’ şeklindeki sesli arama yerine arama motoru algoritmasının daha kompleks sorulara yanıt verebildiği gösteriyor. Öte yandan geliştirme çalışmalarının devam ettiği kaydediliyor.

  Ekran_Resmi_2015-11-17_16_33_27Google’a göre daha karmaşık sorulara karşı doğru arama sonuçlarını bulmak ve yararlı yanıtlar verebilmek için süreç devam ediyor. Bu yönde elde edilecek sesli arama konusundaki eğilimlerin de değerlendirileceği belirtiliyor. Yani ilk aşamada nispeten daha popüler sesli arama konularında çalışmalar yürütülürken, ilerleyen süreçte kapsamın genişleyeceği ifade ediliyor.

  Google, herhangi bir internet bağlantısı ve bir Chrome arama motoru üzerinden tüm dünyaya adeta ‘dinlemeye’ karşılık bilgi ve veri akışı vaat ediyor. Siri gibi belli başlı yönleri ile ayrılmakla beraber muadil olarak ele alınabilecek yapılar, belli bir işletim sistemi tabanında benzer (elbette daha derinlemesine) fonksiyonellik sunmasına karşın Google’ın çalışmalarının genele yayılma yönü, hem övgüyü hak ediyor hem de teknolojinin seyrine dair insanoğluna yeni umutlar veriyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN