Google Chrome’da “Hay aksi! ” Sorunu Nasıl Çözülür?

      Windows işletim sistemi kullanılan bilgisayarlarda Chrome internet tarayıcısından herhangi bir internet sayfasına ulaşılmak istendiğinde, sürekli  ‘Hay aksi! Bu web sayfasını görüntülerken bir hata oluştu’  mesajı ile karşılaşmak can sıkıcı olabilir. Bu haftaki ” Google Chrome’da “Hay aksi! ” Sorunu Nasıl Çözülür? ”  konulu yazımda, Google Chrome tarayıcısında oluşabilen ” Hay aksi ”  sorununun nedenleri ve çözümü üzerinde duracağım.

” Hay aksi ” Sorunu Neden Oluşuyor?

      Windows işletim sistemi kullanılan bilgisayarlarda, Google Chrome internet tarayıcısı güncelleme aldığında, makineden bulunan antivirüs uygulaması ile internet tarayıcısı uyuşmazlığı nedeniyle  internet bağlantısında sorunlar ile karşılaşılabiliyor. Güncelleme almış Google Chrome ile Symantec Endpoint Protection antivirüs uygulamasının eski sürümleri arasındaki uyumsuzluk nedeniyle bu sorun oluşabiliyor. Sorun oluştuğunda Chrom’un herhangi bir özelliğini değiştirmek mümkün olmuyor. Chrome’un ayarlarına bile ulaşılamıyor. Sorunun yaşandığında bilgisayarda Google chrome’u kaldırıp yeniden kurmak da çözüm sağlamıyor.

Google Chrome’da ” Hay aksi! ”  Sorununun Çözümü

      Google chrome’da ” Hay aksi! ” sorununa bilgisayardaki antivirüs uygulamalarının neden olabildiğini daha önce söylemiştim. Bu hataya Chrome ile Symantec Endpoint Protection’ın eski sürümleri arasında bilinen bir uyumsuzlukla ilişkili bir yazılım kodu hatasının neden olduğu yönünde internete bilgiler bulunuyor. Eğer bir kurumda bu sorunu yaşıyorsanız, kurum IT birimini bu konuda bilgilendirmelisiniz. Kurum IT biriminin merkezi olarak bilgisayarlardaki antivirüs yazılımlarını güncellemesi veya bilgisayarların kayıt defterinde değişiklik yapması gerekebiliyor.

 “Hay aksi! ” Sorunu Nasıl Çözülür?

      Diğer taraftan, eğer bu sorunu kendi kişisel bilgisayarınızda yaşıyorsanız yine bilgisayarınızın kayıt defterinde bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor.

      Google Chrome’daki ” Hay aksi ! ” sorununu çözmek için öncelikle klavyeden  ” Windows ” ve R tuşlarına basılarak  gelen ” Çalıştır ” penceresinden ” CMD ” yazılarak komut satırına geçiş yapılır. Bilgisayarda kayıt defterinde değişiklik yapılabilmesi için bilgisayarda yönetici olmak ya da CMD penceresini yönetici modunda açmak gerekiyor.

Çözüm

      Yönetici modunda açılan komut satırında,

      REG ADD “HKLM\Software\Policies\Google\Chrome” /v RendererCodeIntegrityEnabled /t REG_DWORD /d 0

      komutu çalıştırıldığında Google Chrome’daki ” Hay aksi ! ” sorunu çözülmüş oluyor.

      Bu komut bilgisayardaki kayıt defterinin  HKLM\Software\Policies\Google\Chrome bölümüne RendererCodeIntegrityEnabled kaydı oluşturuyor. Bu kaydın altına da değeri 0 olan bir REG_DWORD oluşturuluyor. Kayıt defterindeki RendererCodeIntegrityEnabled değeri; bilgisayardaki antivirüs yazılımı ile chrome tarayıcı arasındaki uyumsuzluğu tetikleyen ek korumayı devre dışı bırakıyor.

      Twitter takip için @salihertugrul Instagram takip için Teknokafe

Cevap bırakın