Google Chrome’a yeni özellik: PiP

0

Google’ın popüler web tarayıcısı Chrome, son güncellemesiyle yüzleri güldürdü. İşte detaylar…

Google yazılım geliştiricilerinden olan Francois Beaufort, sosyal medya hesaplarından yapmış olduğu duyuru ile Chrome 70 güncellemesiyle Pencere içinde pencere özelliğinin standart olarak herkesin kullanabileceğini duyurdu.

Güncelleme öncesi Chrome 69 beta da görücüye çıkan özellik büyük ilgi gördü. Ayrıca güncelleme ile beraber Picture in Picture (PiP) Windows, macOS ve Linux kullanıcıları tarafından deneyimlenebilecek. Ancak Chrome OS kullanıcılarının söz konusu özelliği kendileri aktif hale getirmeleri gerekiyor.

PiP nasıl kullanılır?

Chrome Picture in Picture desteği sayesinde Youtube Mini oynatıcısından farklı olarak Youtube sekmesi açık olmadan da video izlenmeye devam edilebilecek. PiP modunu kullanmak için oynatılan videonun üzerine sağ tıklayıp pencere içinde pencere butonuna tıklamanız yeterli olacak. Ek olarak açılan videonun boyutunu kendiniz belirleyebilirsiniz.

Bu özellik Youtube haricinde diğer sitelerde de kullanılabiliyor, ancak buralarda aktif hale getirmek için Chrome mağazasından uygun eklentiyi indirmek gerekiyor. Mevcut ekrandan bağımsız biçimde görüntülenen videoyu ileri veya geri oynatabilir, görüntüyü durdurabilirsiniz. Videoyu kapatmak içinse ekranın sağ üst köşesine tıklamanız yeterli. Bu özelliği kullanamıyorsanız tarayıcınızın Google Chrome 70 olduğundan emin olmalısınız.

Gündeme dair daha fazla teknoloji haberi için buraya tıklayabilirsiniz.

Teknoloji dünyasına dair son gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın