Google, Chrome ücretli eklentilerini dolandırıcılık nedeniyle askıya aldı

0

Google tarafından yapılan açıklamada mevcut Chrome eklentilerin Web Mağazası üzerinden indirilme yapılabileceği belirtilirken, eklenti üreticilerinin ise herhangi bir güncelleme yapamayacağı belirtiliyor.

Google tarafından üretilen internet tarayıcısı Chrome’a ek özellikler kazandıran ücretli eklentiler dolandırıcılık nedeniyle askıya alındı. Chrome Web Mağazası’nda yer alan ücretli eklentileri yayınlanması ve güncellenmesi belirli bir süre için durduruldu.

Yapılan açıklamalara göre Google, ücretli eklentilerde hileliş işlem sayısında çok fazla artış olması nedeniyle acil bir çözüm olarak bu kararın alındığı belirtildi.

Google güvenlik ekibine göre artan dolandırıcılık vakaları nedeniyle yeni ücretli eklenti yayınlanması ve mevcut eklentilerin güncellenmesi geçici bir süre askıya alındı.

Google ücretli eklenti satışını durdurdu

Google tarafından yapılan açıklamada mevcut Chrome eklentilerin Web Mağazası üzerinden indirilme yapılabileceği belirtilirken, eklenti üreticilerinin ise herhangi bir güncelleme yapamayacağı belirtiliyor. Google eklenti üreticilerinin nasıl bir dolandırıcılık yaptıkları konusunda herhangi bir net açıklama yapmazken bu durumdan çok sayıda kullanıcısı olan eklentilerin de etkilendiği belirtiliyor. Bunların arasında şifre yöneticisi Dashlane ve toplantı planlamayı kolaylaştıran Comeet eklentileri de bulunuyor.

Chorem Web Mağazası’nda ücretli eklentilerin askıya alma işleminin ne kadar süreceği henüz belli olmazken yapılan yorumlarda yaşanan dolandırıcılık olaylarının kullanıcıları istismar eden eklenti geliştiricileri tarafından yapıldığı belirtiliyor.

Cevap bırakın