Google Chrome OS tabanlı Chromebook satışlarında rekor artış kaydedildi

0

Chromebook satışları, 2020’nin 3. çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 122’lik artışla 9,4 milyon üniteye ulaştı.

Analiz şirketi Canalys’in bilgisayar satışları ile ilgili 2020 yılının 3. çeyreğini kapsayan raporu yayınlandı. Raporda Google Chrome OS yüklü Chromebook bilgisayar satışlarındaki yükseliş dikkat çekti. Buna göre Chromebook satışları, 2020’nin 3. çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 122’lik artışla 9,4 milyon üniteye ulaştı.

Bu veri, ilgili ürünlerin bilgisayar pazarında açık ara en hızlı büyüyen kategori olduğuna işaret ediyor. Diğer yandan söz konusu rakamlar yine de Windows işletim sistemli bilgisayar satışlarının yanında oldukça küçük kalıyor.

Lenovo marka Chromebook satışlarında devasa bir tırmanış söz konusu, satışlar 2019 yılı 3. Çeyreğine göre yüzde 351 artarak 1,8 milyon birime ulaştı. Dell, Acer ve Asus ilk beş Chromebook üreticisi arasında konumlanıyor.

Canalys analisti Ishan Dutt, “Chromebook‘lar, eğitim sektörünün COVID-19 salgınına karşı dijital tepkisinin merkezinde yer aldı” diyor. Chromebook’lar için diğer büyük pazarın küçük ve orta ölçekli işletmeler olduğu belirtiliyor.

Uzaktan çalışmanın ‘yeni normal’ haline geldiği günümüzde dizüstü bilgisayar satışları artarken masaüstü PC satışları ise düştü. Bu form faktör Chromebook üreticilerinin yanı sıra HP, Lenovo gibi mütevazı fiyatlı seçenekler sunan markalara da fayda sağlıyor.

Örneğin Windows tarafında HP’de geçen yıla göre yüzde 116’lık bir başka rekor artış kaydedildiği dikkatlerden kaçmıyor. Son olarak en çok dizüstü bilgisayar satışı gerçekleştiren markanın değişmediği, yani Lenovo olduğunu ifade edelim.

Cevap bırakın