Google Chrome ile Uzaktan Erişim nasıl çalışır?

Google'ın web tarayıcısı Chrome ile uzak bilgisayar erişimi dahi mümkün. Bunu Chrome Uzak Masaüstü eklentisi ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

0

Bilgisayar sorunlarına “megabaytı yanmış bunun” düzeyinin üzerinde cevaplar verebilen biriyseniz, eş dost kesin size akıl danışıyordur. Telefon üzerinde ya da sohbet penceresinde şunu şöyle yap, bunu böyle yap diye yorulurken illâ ki aklınıza gelmiştir: “Ya bir TeamViewer kurdursam.” Ancak teknolojiyle arası pek iyi olmayan birisi için TeamViewer gibi uzaktan erişim yazılımlarını kurmak hiç kolay olmayabilir. Üstelik bunu sesli ya da yazılı anlatması daha da zor…

Uzaktan erişimin en kolay yolu nedir?

Haklısınız, VNC, Teamviewer ve RemoteDesktop gibi uygulamalar uzaktan erişim sırasında güzel özellikler sunsalar da yardıma ihtiyacı olabilecek kullanıcılara anında, zahmetsiz şekilde yardım etmeye müsait değiller. Fakat bu ihtiyacı gidermenin çok daha basit ve pratik bir yolu var. Google’ın web tarayıcısı Chrome üzerinden uzaktan erişim ihtiyacını karşılamanız mümkün.

Google Chrome Remote Desktop bağlantısı nasıl kurulur?

Her iki bilgisayardaki Google Chrome’a, kullanıcıların kendi Google hesapları eklendikten sonra remotedesktop.google.com adresine gidilerek uzaktan yardım bağlantısı kurulabiliyor. Google Chrome penceresinin sağ üstündeki sekmesinden birisinin bilgisayarınıza erişmesine izin verebilir ya da ayarları yaparak başka bir bilgisayara erişebilirsiniz.

Kararınızı verdikten sonra, bilgisayarınıza ilgili Chrome eklentisi kurulur ve sizinle 12 haneli bir parola paylaşılır. Bunu e-posta, SMS ya telefon üzerinden birine göndererek, bilgisayarınıza erişmesini sağlayabilirsiniz. Bağlantı kurulduktan sonra ekrana karşı bilgisayarın masaüstü görünümü aktarılır ve buradan fare ve klavye yardımıyla sistem yönetilebilir.

Google Chrome uzaktan erişim hangi işletim sistemi ve cihazları destekliyor?

Google Remote Desktop adlı bu özellik, çapraz platform çalışmaktadır. Yani illâ Windows işletim sistemli bilgisayarlar arasında kullanılabilir diye bir durum yok. Windows’un yanı sıra, Mac OS ya da Linux işletim sistemli PC’ler de erişime açılabilir ve birbirlerine bağlanabilirler. Google Chrome üzerinden kurulacak uzaktan erişim bağlantısıyla ilgili bir diğer güzel yan ise Chromebook’ların ve Chrome destekleyen herhangi bir cihazın da desteklemesidir. Windows için gereksinim en az Windows XP işletim sistemi sürümü, Mac OS için OS X 10.6 ve üzeri olmasıdır.

Uzak erişim ile neler yapılabilir, güvenli midir?

Bağlantı kurulduktan sonra kısa süreli yardım işlemleri yapılabileceği gibi, uzun vadeli dosya ve uygulamalara erişim de gerçekleştirilebilir. Tüm bağlantıları şifreli olarak gerçekleştiren Google Chrome böylece iletişimin dinlenmesini ve güvenlik açıkları ortaya çıkmasını da engeller.

Cevap bırakın