Google Chrome Daha Hızlı Nasıl Kullanılabilir?

1

Google Chrome, Google tarafından geliştirilen ve tamamen ücretsiz olarak sunulan bir tarayıcıdır. İlk olarak Eylül 2008 tarihinde Microsoft Windows sürümü yayımlandıktan sonra Linux, macOS, iOS ve Android sürümleri geliştirilmiştir. Bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla kullandığı bu tarayıcıyı kullanmaya devam ederken bilgisayarınızda web sitelerinde gezinirken bir yavaşlama olabilir. Bu yazımızda olası bir yavaşlamayı nasıl ortadan kaldırabileceğimizi ve daha hızlı nasıl kullanabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.

Daha Hızlı Kullanılabilen Google Chrome

Chrome tarayıcınızın bilgisayarınıza ilk yüklediğinizdeki gibi hep hızlı çalışması mümkün olmayabilir. Zaman içinde ziyaret ettiğiniz web sitelerinden gelen kayıtlar, yükleyeceğiniz eklentiler tarayıcının çalışma hızında yavaşlamaya sebep olacaktır.

Kullandığınız Sürüm Güncel mi?

Chrome tarayıcınızın her zaman güncel olup olmadığını kontrol etmek yararınıza olacaktır. 

Peki bunu nasıl yapacaksınız? Bilgisayar için tarayıcınızın sağ üst bölümündeki üç noktaya tıkladıktan sonra ardından “Yardım” bölümünden “Google Chrome hakkında” seçimine tıklayarak bunu yapabilirsiniz. Bu işlemi bir tablet ya da akıllı telefon üzerinden yapacaksanız da uygulama mağazasına giderek ve Chrome’un güncelliğini buradan takip edebilirsiniz.

Gereksiz Eklentileri Kaldırın

Chrome tarayıcısını kullandığınız zaman dilimi içinde bazı eklentileri yüklemeniz gerekecektir. Bu eklentilerin sayısı arttıkça tarayıcınızın yavaşlaması kaçınılmaz olur. Eğer bunların tümünü veya hiç kullanmadıklarınızı kaldırırsanız daha hızlı çalışan bir tarayıcınız olacaktır.

Eğer tarayıcınızdaki yüklü eklentileri görmek istiyorsanız adres satırına chrome://extensions yazabilirsiniz.

Gereksiz Sekmeleri Kapatın

Chrome kullanırken bazen onlarca sekme açarak ve bunlarla işimiz bitse bile kapatmadan çalışırız. Açık olan her sekme bellek kullanım alanımızı azaltacaktır. Sadece kullandığınız sekmeleri açık tutmak bile hızınızı arttıracaktır.

Tarayıcı Geçmişini Temizleyin

Uzun süreli kullanımlarda yüklenen çerezler, resimler ve kayıtlar gittikçe daha fazla yer kaplamaya başlarlar. Kullanım yoğunluğuna göre rutin aralıklarla bunları temizlemelisiniz. Bu işlemi değişik şekillerde yapabilirsiniz.

Tarayıcınızın adres çubuğundaki alana “chrome://settings/clearBrowserData” yazarak enter’a bastığınızda tarama geçmişini temizleyebileceğiniz ayarlar karşınıza gelir. Buradan seçeneklere göre temizleme işlemini yapabileceğiniz gibi “Ayarlar” bölümünden “Tarama Geçmişini Temizle” seçeneğiyle veya tarayıcınız açıkken “Ctrl+Shift+Delete” tuşlarına basarak da yapabilirsiniz.

Google Chrome Tarayıcısını Yeniden Yüklemeyi Deneyin

Tarayıcı ile yaşanan sorunlar bazen çıkmaza girebilir. Böyle bir durumda tarayıcıyı önce sistemden kaldırın. Sonra yeniden temiz olarak yeniden kurun. Bu durum her zaman olmasa da tarayıcının daha hızlı çalışmasını sağlar. Bilgisayarınızın Denetim Masası bölümünden Program Ekle / Kaldır’ı seçerek tarayıcıyı kaldırın ve sonra son sürüm Google Chrome’u yükleyin.

Özetle; bütün bunları yaptığınızda Chrome’dan daha yüksek hız performansı alabildiğinizi göreceksiniz.

www.mediamarkt.com.tr

1 yorum
  1. […] kullanımını iyileştirmek için belirli eklentileri kullanabilirsiniz. Aslında, bu satırlarda Google Chrome ve Mozilla Firefox ile sekmeleri yönetmek için kullanabileceğiniz en iyi eklentileri […]

Cevap bırakın