Google Chrome Apple M1 işlemcili Mac’lerinde hızlanıyor

0

Apple Intel işlemcisini kullanmak yerine kendi Apple M1 işlemcili üç yeni Mac’ini tanıtmıştı. MacBook Air/ Pro ve Mac Mini modellerinde M1 işlemcisi kullanılıyor ve bu cihazlar artık satışta. Google Chrome Apple M1 işlemcili Mac modellerinde daha iyi bir performans sunmaya başlıyor.

Söz konusu Apple M1 işlemcili Mac’ler için Google Chrome desteği geldi. Bu sayede iki kat daha hızlı hale gelen Chrome, kullanıcıları sevindirecek. Google Chrome aynı zamanda artık Apple M1 yerel uygulaması olarak yer alıyor.

Google Chrome Apple M1 işlemcili Mac modellerinde 2 kat daha hızlı

Google-Chrome-Apple-M1-islemcili-Mac-00

Google Chrome tarayıcısı, artık M1 işlemcili Mac Mini, Macbook Air veya Macbook Pro için yerel olarak mevcut. Google, Chrome’u indirmek için bir x86_64 veya bir M1 yerel seçeneği sunuluyor. Bu biraz garip gelebilir, çünkü M1 yerel sürümü aslında M1 veya geleneksel Intel Mac’lerde çalışan evrensel ve ikili bir dosyadır.

Muhtemelen Google, yalnızca x86_64 paketi için gerekli olan çok daha küçük dosya boyutu nedeniyle ayrı indirmelere yönlendirme yapıyor. Yapılan karşılaştırmalara göre, yeni sürüm x86 sürümüne kıyasla 2 kat daha fazla performans artışı sunuyor.

Ars Technica tarafından gerçekleştirilen hız ölçme testinde Chrome’un Apple M1 sürümünün, Rosetta 2’de çalışan x86 sürümüne kıyasla neredeyse 2 kat daha fazla performans artışı elde ettiğini gösteriyor.

Cevap bırakın