Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürGoogle Çeviri ile dünyayı Türkçe görün

  Google Çeviri ile dünyayı Türkçe görün

  Google_Aninda_Turkce_Gorsel_Ceviri

  Yeni güncellemesi ile birlikte Google Çeviri uygulamasında artık yazılı metinler cep telefonu ekranında anında Türkçe olarak görüntülenebiliyor. Peki bu özellik nasıl kullanılıyor? Ayrıntılarında neler var? İşte yanıtlar…

  Çevrilmek istenen yazılı metne telefon kamerasını doğrultarak anında Türkçe olarak görüntülemeye imkan tanıyan Google Çeviri uygulamasını kullanmak için internet veya mobil şebeke bağlantısı da gerekmiyor.

  Desteklenen dillerin sayısı son güncellemeyle 7’den 27’ye çıkan uygulama ile artık dilediğimiz metnin görsel çevirisine Türkçe olarak da erişmek mümkün hale geliyor.

  Nasıl kullanılır?

  Google Çeviri uygulamasına gidip, İngilizcenin yanı sıra çeviri yapmak istediğiniz dili seçip kamera düğmesine basın. Her bir dil için (yaklaşık 2 MB boyutunda) küçük bir dil paketi yüklemeniz istenecek.

  Ekran Resmi 2015-07-30 11.55.24

  Öte yandan Google, konuyla ilgili olarak kendi blog sitesi üzerinden şu açıklamada bulundu:

  “…Bugünkü güncellemelerin yanı sıra çevirilerin kalitesini artırmak ve yeni diller eklemek için her gün çalışıyoruz. Bundan bir yıl önce dünyanın dört bir yanındaki birden fazla dil bilen insanların çeviri ve düzeltmelerini sunabileceği bir platform olan Google Çeviri Topluluğu’nu (Google Translate Community) duyurduk. Dil tutkunu milyonlarca kişinin katılımı sayesinde –ki şu ana kadar 100 milyondan fazla kelimeye ulaşıldı- 90’dan fazla dil çiftindeki çevirileri güncelledik ve topluluğumuz büyüdükçe daha da fazlasını güncellemeyi planlıyoruz.

  Daha yapacağımız çok iş var: İnternetteki içeriğin yarıdan fazlası İngilizce ama İngilizce konuşanların oranı yalnızca %20 civarında. Bugünkü güncellemelerin birkaç dil engelini daha ortadan kaldırarak daha iyi iletişim kurmamıza ve ihtiyaç duyduğunuz bilgiye ulaşmamıza katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN