Google çatı şirketi Alphabet 2016 3. çeyrek gelirini açıkladı

0

google

Her ne kadar teknoloji dünyası bir türlü buna alışamasa da Google’ı da bünyesinde barındıran Alphabet, 2016 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Apple, Microsoft gibi şirketlerin ardınan gelecek veri ve göstergeler merakla bekşeniyordu. Genel itibarıyla şirketin gelirleri ve karı artış trendinde.

Buna göre gelirler 22 milyar 500 milyon dolar. Net kar ise 5 milyar 100 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Gelirlerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20, karlılığın da yüzde 27 arttığı görülüyor. Sıçrama bir hayli dikkat çekici. Mobil arama ve YouTube gelirleri, her zaman olduğu gibi burada ateşleyici ikili.

Öte yandan Alphabet bünyesinde Google’ın sağladığı gelirlerin yanı sıra ‘Diğer İşler’ adlı birimin düşük performansı da öne çıktı. 197 milyon dolar gelir ve toplamda 865 milyon dolar zarar ettiği belirtilen bölüm, Alphabet’in ‘deneysel’ konulardaki iştiraklarını içeriyor. Bunlar arasında Nest ve Calico da var.

Google’ın geçtiğimiz haftalardaki yeni ürün tanıtımları ile birlikte sonraki çeyrekte çok daha yüksek bir performans sergilemesi bekleniyor. Bilindiği üzere teknoloji şirket, aralarında yeni akıllı telefonları Google Pixel ve Pixel XL ile sanal gerçeklik aygıtı Daydream VR’ın da bulunduğu bir dizi yeni ürünü tanıtmıştı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz..

Cevap bırakın