Google: “Bu kadar çok veri kullanım izni ‘rıza yorgunluğuna’ neden olabilir”

0

Yürürlüğe giren Gizlilik Yasası’nın ardından Avustralya hükümetine çağrıda bulunan Google, ilgili kurumları ‘titizlikle hareket etmeye’ davet etti.

Google, Avustralya’da yürürlüğe giren Gizlilik Yasası hakkında bir bildiri yayınladı. Teknoloji şirketi veri işlem sürecinin tüm aşamalarında kullanıcılardan izin istemenin gerek iş dünyasının gelirleri gerekse tüketici açısından zorlukları beraberinde getirebileceğini öne sürdü. Bu kapsamda tüketiciler açısından ilginç bir tabir olarak, ‘rıza yorgunluğu’ oluşabileceği kaydedildi.

Avustralya’daki yeni yasa, kullanıcıların bireyse kontrolünü artırıcı argümanları ile dikkat çekiyor.

Avustralya hükümetine bir tür çağrıda bulunan Google, ilgili kurumları ‘titizlikle hareket etmeye’ davet etti. Açıklamanın devamında “Tüketiciler gizlilik haklarını uyguladıkları için cezalandırılmamalı, ancak kendilerine önerilen bazı seçenekler iş dünyasının gelir elde etme yeteneğini kısıtlayabileceği gibi tüketiciler ve topluma çok büyük katkıları bulunan ürün ve hizmetlerin finansal geçerliliğini de olumsuz etkileyebilir” ifadeleri yer aldı.

Tepkiler henüz çok sıcakken…

WhatsApp olayının ardından kişisel veriler ile ilgili artan farkındalık ve tepkiler henüz çok sıcakken yapılan açıklama tartışmaları da beraberinde getirdi.

Diğer taraftan Google’a göre kullanıcılardan verinin işlenmesi ile ilgili tüm aşamalarda izin talep edilmesi, zorlu ve karmaşık bir tecrübeye neden olabilir.

Çeşitli savlarla veri kontrolüne yönelik prosedürlerde esneklik talebinde bulunan Google’ın adımlarına Okyanusya ülkesi Avustralya’nın ne şekilde yanıt vereceği merakla bekleniyor.

Cevap bırakın