Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelGoogle, bir kez daha karbon emisyonuna karşı!

  Google, bir kez daha karbon emisyonuna karşı!

  google-veri-merkezi

  Google’ın dünya üzerindeki 14. veri merkezini ABD’deki bir kömür santralinin üzerine kuracağı açıklandı. Bu adım, şirket adına küresel ısınmanın en önemli etkeni olan karbon emisyonunun önemli tetikleyicilerinden kömür üretimine yönelik sembolik bir başkaldırı anlamı da taşıyor.

  Google; Gmail ile e-posta gönderimi, Google Drive’da çeşitli belgeler paylaşımı ya da YouTube videolarının izlenebilmesine yönelik hizmetlerin sunumu için veri merkezlerine ihtiyaç duyuyor. Bu alanda dünya genelinde en çok veri merkezine sahip şirket olan Google, bu yapıların sayısını artırmaya da devam ediyor.

  screen-shot-2013-01-18-at-1-17-14-pm

  Faaliyetleri sona erdirilen Dullar Creek kömür madeninin bulunduğu tesisin yeniden yapılandırılması ile oluşturulacağı belirtilen 14 numaralı Google veri merkezi, bu yönüyle dikkat çekti. Çünkü fosil yakıtların üretimi ve kullanımı; küresel ısınmanın en önemli nedeni olan artan karbon emüsyonunun temel aktörleri arasında. Bu noktada üretimi durdurulan bir tesisin yerine bir veri merkezinin kurulması güzel bir mesaj anlamı da taşıyor.

  Google, kendi kendine giden elektrikli otomobiller ve laboratuvarlarında çevresel amaçlara sahip sayısız konu üzerinde çalışan çevre dostu bir şirket olarak tanımlanıyor. Bu yönüyle ünlü sivil toplum kuruluşu GreenPeace tarafından da övgü alan şirketler arasında.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN