Google Assistant’a Türkçe dil desteği geliyor

0

Google Assistant’a 2018 yılı sonuna kadar gelecek olan Türkçe dil desteği ile kullanıcılar, Türkçe komutlarla çeşitli işlemler gerçekleştirebilecekler. İşte detaylar…

Teknoloji şirketi Google, mobil cihazlar ve akıllı ev ürünlerinde kullanıcıların en büyük yardımcılarından biri olan Google Assistant’a Türkçe dil desteği kazandırıyor. Google Assistant’a 2018 yılı sonuna kadar gelecek olan Türkçe dil desteği ile kullanıcılar, Türkçe komutlarla çeşitli işlemleri gerçekleştirebilecekler.

17 farklı dilde kullanıma sunulan Google Assistant’da İngilizce’nin yanı sıra İtalyanca, Japonca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Almanca, ve Korece en çok bilinen diller. Uzun zamandır Türkçe dil desteği sunması beklenen Google, sonunda bekleneni yaptı ve yazılıma ilgili desteği ekleme kararı aldı.

Google Assistant Türkçe dil desteği hakkındaki bilgilendirme XDA Developers tarafından geldi. Haberin içeriğinde Türkçe dil desteğinin 2018 yılı bitmeden Assistant’a ekleneceğini ve kullanılmaya başlanabileceğini ifade edildi.

Şu anda en iyi sesli asistan yazılımları arasında gösterilen Google Assistant, Türkçe’nin yanında Urduca ve Tamilce gibi 14 yeni dilde daha kullanıcılarına hizmet vermeye başlayacak. Bu dillerin de aynı şekilde 2018 yılı bitmeden hizmete sunulması bekleniyor. Google’ın bu yeni girişimi, kendi dillerinde Google Assistant’ı kullanmak isteyenlere oldukça büyük bir kolaylık sunacak.C

Cihazlarda pek çok sesli asistan uygulaması ile karşılaşmak mümkün. En çok bilinen yazılımlar arasında Apple Siri, Alexa ve Microsoft Cortana bulunuyor. Hal böyleyken Google da boş durmuyor.

Öte yandan Huawei ve Xiaomi şirketleri de aynı şekilde kendi yazılımları ile ön plana çıkmaya çalışıyor. Samsung ise Bixby Asistant uygulaması ile kaldığı yerden devam ederken Bixby 3.0 sürümünü yeni akıllı telefonlarından biri olan katlanabilir modelinde de kullanıma sunulmaya hazırlanıyor.

Cevap bırakın