Google Assistant ile Siri karşılaştırıldı

0

siri-vs-google-now

Apple’ın kişisel sesli asistanı Siri, uzun yıllardır kullanımda olan oldukça popüler bir yazılım. Her ne kadar kullanım sıklığının çok da yüksek olmadığına dair çeşitli göstergeler bulunsa da fütüristik olduğuna şüphe yok. Temelde kullanıcısının sorularına yanıtlar veren, Instagram’ı aç gibi komutları uygulayabilen bir yapı sunuyor Siri. Kısa süre önce ise Siri’ye benzer yapıda bir kişisel asistan daha geldi, Google tarafından yayınlanan Google Assistant.

Böylelikle Android ile iOS işletim sistemleri arasındaki Apple-Google rekabetine yeni bir boyut daha katılmış oldu; Apple’ın kişisel asistanı ile Google’ın kişisel asistanı. Ve kısa süre önce 4 milyona yakın takipçiye sahip popüler bir YouTuber, kendi kanalı üzerinden Siri ile Google Assistant’ı karşılaştırdı. Her iki yazılıma sorular sordu, komutlar (İngilizce dilinde) verdi…

Siri için iPhone 6s ve Google Assistant için Google Pixel XL kullanan YouTuber, cihazları yan yana getirerek konuşmaya başladı. Hava durumu bilgisini sorduğu anda ikisinin de hemen hemen aynı sürelerde sonuçları verdiği görüldü. Devamında Instagram’ı aç dediğinde benzer süreler. Ancak daha sonrasında ilk afallayan Siri oldu; ABD Başkanı kim sorusuna karşılık Google Assistant ‘ABD Başkanı Barack Obama’dır’ yanıtı verirken, Siri sadece Bing arama motoru üzerinden sonuçları ekrana getirdi. Devam eden soru ve komutlara tepkilerde Google’ın daha ayrıntılı ve hızlı sonuçlar verdiği dikkatlerden kaçmadı.

Kısa süre önce yayınlanmasına karşın Google’ın asistanının iyi iş çıkardığı gözlenmiş oldu. Google Assistan, Android 7.0 ile birlikte uyumlu cihazlarda kullanılabilecek. Ancak Türkçe dil desteğinin şimdilik gündemde olmadığı biliniyor.

Cevap bırakın