Google Asistan Ne Yeniliklerle Geliyor?

0

Google Asistan teknolojiyi kullanarak yaşam tarzımızı değiştirecek çok ciddi yeniliklerle geliyor. Uzun zamandır Google yapay zeka üzerine çalışmalarını sürdürüyor ve bu çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Amerika’da düzenlenen yıllık Google Konferansı IO 2018’de Google Asistan yazılımına ilişkin en son gelişmelerin neler olduğu anlatıldı. Güzel haber ise Türkçe dil desteğine sahip bu uygulamanın Türkiye’de de yakın zamanda tüm özellikleriyle birlikte kullanılacak olması. Büyük ihtimalle Eylül 2018 gibi bu uygulamayı Türkiye’de kullanabileceğiz.

Google Asistan Kullanıcılarına Ne Tür Yenilikler Sunacak?

6 Yeni Ses Tercihi

Uygulama içinden 6 yeni ses seçebilme şansınız olacak ve beğendiğiniz sesi işlerimizde kullanabileceğiz

Daha Karmaşık Soru Sorabileceğiz

Uygulamayı kullanarak çok daha karmaşık sorular sorabileceğiz. Uygulama bu soruları anlayıp bize cevap verebilecek. Mesela Amerika’da Obama başkanlık yaparken Dışişleri Bakanı kimdi? gibi sorulara artık cevap alabileceğiz. Ya da İstanbul’dan Paris’e gitmeden önce İstanbul ve Paris hava durumlarını karşılaştırabileceğiz.

Karşılıklı Konuşmada Devamlılık

Siz bir soru sorduğunuzda konuşmanın başından bu yana Google Asistan soruları aklında tuttuğu için konuşmanın devamında bunları hatırlayarak ve size bu sohbetin akışına uygun cevaplar verecek. Yani karşılıklı konuşmada devamlılık esas olacak. Uzayan sohbetlerde verimliliğin artması adına büyük avantaj sağlayacaktır.

Google Maps Daha Akıllı Hale Geliyor

Araç kullanırken ve navigasyon açıkken de uygulamanın tüm özelliklerinden faydalanabileceğiniz gibi sorular da sorabileceksiniz.

Sizin Adınıza Rezervasyon Yapacak

Uygulama sizin adınıza rezervasyon yapmak için karşıdaki kişiyle telefonda konuşabilecek. Üstelik karşıdaki insanların kendileriyle görüşen sesin aslında yapay bir zekaya ait olduğunu anlamaları çok zor olacak.

Google Asistan’dan bir restoran veya kuaförden randevu almasını isteyebileceksiniz. En önemli ayrıntı da bu yapay zeka ile konuşan insanların bir yazılım ile konuştuklarını anlamayacak olmaları. Uygulama randevunuzu başarılı bir şekilde aldığı takdirde bunu sizin takviminize de ekliyor.

Yeni yardımcınız artık çeşitli kurumlarla da iletişiminizi sağlayacak. Çünkü uygulamanın konuşma deneyimi o kadar başarılı ki insanların temel iletişim davranışlarını alarak sürekli kendini geliştiriyor. Uygulamanın Dublex adı verilen yapay zeka özelliği insanlarla kurulan her iletişimin ardından gelişecek ve zamanla çok daha akıllı bir hale gelişecek.

Özetle, artık hayatımıza yeni bir asistan giriyor ve bizim adımıza bir çok işi bizim vereceğimiz sesli komutlarla yapacak. Üstelik sürekli de her seferinde yeni bir şeyler öğrenecek. Teknolojinin bu kadar çok gelişmesi ilk bakışta hayatımızı verimli ve kolay bir hale getirse de gelecek için biraz korkutucu görünüyor.

Cevap bırakın