Google arama motoruna yönelik son iddialar şaşırttı

0

Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir haber, arama devi Google adına yeni tartışmaları da beraberinde getiriyor. Habere göre, Google sektördeki gücünü kullanarak bazı otel zincirleri için daha fazla kazanç sağlayacak faaliyetlerde bulunuyor.

Haberin detaylarına göre, Google ile işbirliğine giren büyük otel zincirleri doğru yerlerde doğru anahtar kelimeler (keyword’ler) için kendi sonuçlarının ön plana çıkarılması için Google’a ciddi ödemeler yapıyorlar. Bu noktada Google’ın kendi seyahat servisi bir online seyahat acentesi hâline dönüşüyor. Wall Street Journal’daki ‘En uygun seçenekleri ve tüm alternatifleri göremeyebilirsiniz.’ açıklamasıyla seyahate çıkacak olan insanlar uyarıldı.

İddialar, seyahat eden tüketicilerin daha fazla ödeme yapması, buradan da hem otel zincirlerinin hem de Google’ın kârlı çıkmasına kadar uzanıyor.

Öte yandan Google cephesinden gelen açıklamalar, bazı keyword gruplarına yönelik reklâmlar için açık arttırma sisteminin kullanıldığını belirtiyor. Seyahat acenteleri ve otellerin daima rekabetçi olarak Google reklâm servisinin müşterisi oldukları vurgulanırken, yanıltıcı ve aldatıcı reklâmlara yönelik ciddi bir yaptırım politikası uyguladıklarını, bununla beraber arama sonuçlarında daima en alâkalı ve güncel verileri kullanıcılarla buluşturdukları ifade ediliyor.

Cevap bırakın