Google, Android 8.1 Oreo final versiyonunu yayınladı

0

Google, giriş seviyesi cihazlar için Android Oreo (Go Edition) yazılımı deneyimi ile birlikte Android 8.1 Oreo’nun nihai versiyonunun dağıtımına başladı. Söz konusu işletim sistemi versiyonu, ilk etapta Google’ın Pixel ve Nexus cihazlarında indirilebilir durumda. Sonraki süreçte daha fazla mobil cihaza entegrasyon gerçekleşecek. Eğer destekleyen bir Pixel veya Nexus cihazı sahibiyseniz önümüzdeki haftaya kadar yeni güncelleme bilgilendirmesi gelebilir.

Google, Ekim ayında ilk Android 8.1 ön izlemesini ve Kasım’da da ikinci ön izlemeyi yayınlamıştı. Aralık ayı için hedeflenen nihai sürüm yayını da böylelikle takvimden şaşılmadan gerçekleştirilmiş oldu. Ayrıca Google, son iki işletim sistemi (Nougat ve Oreo) için ilk iki versiyonu aynı aylarda yani Ağustos ile Aralık’ta yayınlamış oldu. Bu şekildeki planlama ilerleyen yıllarda da gelebilir.

Android 8.1 Oreo için öne çıkan yeni özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkün;

  • Pixel 2 ve Pixel 2 XL cihazlara yeni Pixel Visual Core desteği ile HDR + çekim özelliği geliyor. Bu özellik, HDR çekimleri 5 kata daha daha hızlı hale getirirken kullanımda düşük pil tüketimini de beraberinde getiriyor.
  • 1 GB ve altı RAM’e ve daha düşük depolama alanına sahip giriş seviye cihazlar için bellek ve uygulama optimizasyonları.
  • Bazı hatalar giderildi.
  • Performans optimizasyonları.
  • Parola yöneticileri, vb. için otomatik şifre özelliği geldi.

Cevap bırakın