Google, AIMatter’i satın aldı

0

Google CEO’su Sundar Pichai, 2017’nin başında gerçekleştirdiği bazı açıklamalarda şirketin artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve bulut bilişim alanlarına kaynak ayıracağını belirtmiş, özellikle artırılmış gerçeklik tarafında önemli işaretler sergilemişti. İşte bu noktada beklenen hamlelerden biri daha gerçekleşti ve AIMatter adlı şirket, Google bünyesine dahil oldu. Bununla birlikte satın alım bedeli henüz netlik kazanmış değil.AIMatter’ın satın alınabileceği yönünde çeşitli spekülasyonlar birkaç ay önce gündeme gelmişti.

Beyaz Rusya merkezli AIMatter, Fabby adlı mobil uygulamasıyla selfie’lerin otomatik olarak öğelerle zenginleştirilmesi türünde bir yazılım sunuyor. Görseller üzerinde ton ayarı, maske, filtre, arka plan düzenlemesi, makyaj gibi işlemlerin gerçekleştirilebildiği uygulamanın şimdiye kadar 3 milyonun üzerinde indirilmeye sahip olduğu biliniyor.

Hedefte neler var?

Google’ın söz konusu satın alımıyla yeni bir Instgram veya Snapchat kurmak niyetinde olmadığını belirtmemizde fayda var. Şirketin, satın alımla birlikte özellikle Fotoğraflar uygulamasının zenginleştirilmesinde fark edilir etkiler sunması bekleniyor. Elbette görsel argümanlar sunan diğer Google yazılımlarında da çeşitli geliştirmelerin söz konusu olabileceğini belirtelim.

Diğer yandan Fabby uygulamasının daha iyi hale getirilmesinin de hedefler arasında olabileceği belirtiliyor. Uygulamanın Android cihazlara ‘önyüklü’ olarak gelebileceği yönünde de bazı iddiaların uluslararası teknoloji basınında konuşulduğu görülüyor.

Cevap bırakın