Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürGoogle Adsense kullanmak

  Google Adsense kullanmak

  2016_mart_04

  Bir web siteniz ve içeriğine oldukça güveniyorsunuz. Bu siteden para kazanmak arzusundasınız. İlk olarak ne yaparsınız? Sanırım cevabınız siteye reklam geliri saylayabilecek bir kuruluş ile reklam anlaşması yapmak olacaktır. Site sahiplerinin aslına bakarsanız çok fazla düşünmelerine gerek yok. Çünkü Google Adsence reklam geliri konusunda web site sahiplerine oldukça profesyonel bir çözüm sunuyor. Daha önce Adsence platformunu duymamış olanlar için net bir tanımla yapmak gerekirse; Google Adsense, website sahipleri için Google’ın sunduğu bir reklamcılık hizmetidir diyebiliriz.

  Tamamen ücretsiz olarak başvurulabilen bu platforma kaydınız kabul edildiği takdirde çok kısa bir süre içinde Google yayıncısı olabilir ve sitenize gelen ziyaretçi trafiğine bağlı olarak bir kazanç elde edebilirsiniz. Hele bir de içeriğiniz kaliteli ve trafiğiniz yüksekse önünüzde iyi para kazanmak için değerli bir fırsatınız var demektir.

  Adsense Sistemi Nasıl Çalışıyor?

  Adsence Platformu’na yaptığınız başvuru kabul edildikten sonra  ödeme alacağınız yöntemi seçerek sitede kullanmak istediğiniz çeşitli ebatlardaki banner türlerini  seçerek size tahsis edilen kodları sitenizde ilgili alana yapıştırarak sitenizde reklam yayınlamaya başlayabilirsiniz. Böylece sitenizdeki içeriğiniz ile yakından ilgili reklamlar ziyaretçilerinize gösterilmeye başlayacaktır.

  Reklamlar Hangi Kıstaslara Göre Gösteriliyor?

  Yayıncıların reklamları öncelikle Adsense yayıncı havuzunda toplanır ve reklam ile benzer içerik barındıran sitelerde veya sayfalarda bu reklamlar görüntülenmeye başlar. Google’ın Bot’ları (bazen “örümcek” olarak da adlandırılır) .sitenizi otomatik olarak indekslediklerinde sitenin ilgi alanına göre reklam yayınlarlar. Böylece reklamlar siteye gelen ziyaretçilerin daha fazla ilgisini çekeceği için hem Google hem yayıncı daha çok gelir elde etmiş olur.

  Yayınlanan Reklamdan Komisyon Almak

  Sitede görüntülenen reklamlar tıklandığı zaman Google reklamı yayınlayan site sahiplerine belirli bir miktarda komisyon verir. Bu komisyon belirlenen aralıklarda yayıncının hesabına aktarılır. Burada gelir arttırıcı en büyük unsur web sitesinin ziyaretçi trafiğinin yoğunluğudur. Web sitesi ne kadar çok ziyaretçiye ulaşırsa reklam geliri de o ölçüde artacaktır. Özgün ve güncel içerik ziyaretçi sayısını artıran en önemli özelliklerin başında gelir.

  Adsense’e Güvenmeli miyim?

  Güvenilirlik konusunda ilk bilmeniz gereken konu Adsence hizmetini aldığınız yerin arkasında Google markası olduğudur. Eğer reklamlara sahte tıklamalar yapmıyor veya reklam gösterimlerine hile karıştırmıyorsanız paranızın ödemesi düzenli olarak yapılır.  Google hangi durumlarda sözleşmeyi tek taraflı feshederek size ödeme yapmaz diyorsanız madde madde sıralayalım.

  Geçersiz Trafik: Sitenize gelen sahte bir trafik varsa yani daha çok gösterim yapabilmek için inorganik trafikler sitenize geliyorsa bu konu kesinlikle Adsense’nin taviz göstermediği konuların başında gelir. Zaten sahte trafik çok kolay tespit edilebildiği için Adsence platformuyla uzun soluklu çalışan firmalar  sahte trafik işine asla girmezler.

  Geçersiz Tıklama: Eğer web site içinde “Lütfen reklamlara tıklayın” veya “Reklamlara tıklayarak bize destek olun” türde yönlendirici mesajlar olduğu durumlarda Google Adsense böyle bir oluşuma asla iyi bakmaz.

  Reklamın Doğru Yerleşimi: Size tahsis edilen reklam kodlarını yerleştirdiğiniz sayfada izin verilen reklam sayısının aşılması, reklamların web sitesinin bir parçasıymış gibi kamufle edilerek yerleştirilmesi Google Adsense’nin hoş karşılamadığı ve yaptırım uyguladığı konular arasında bulunuyor.

  Müstehcen İçerik: Google Adsense müstehcen içerik barındıran siteleri asla kabul etmiyor. O yüzden web sitenizin içeriğinde +18 yani yetişkinlere özel materyal bulunuyorsa Adsence platformu ile çalışamazsınız.

  Google Adsence Platformu’nda kuralları ihlal etmediğiniz sürece karşılıklı iyi bir işbirliği halinde çalışabilirsiniz.  Eğer yaptığınız başvuruda siteniz kabul edilmiyorsa size yapılan açıklamalardaki önerilere kulak verin. Eğer yine hatalı olduklarını düşünüyorsanız form doldurarak itiraz edebilirsiniz.

  Herkese bol kazançlar…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN