Gmail şifresizi unutursanız

0

İnterneti özellikle haberleşme amacıyla kullananların çok büyük bir bölümümün sahip olduğu Gmail aslında en sade anlatımıyla ücretsiz elektronik posta hizmeti sağlayan bir bulut servisidir. Diğer benzer e-posta hizmetlerine göre oldukça büyük depolama alanı sağlaması ve katma değerli ücretsiz hizmetler sunmasından ötürü ciddi oranda tercih edilmektedir.

Basit ve Ücretsiz e-Posta Hizmeti

Google’ın teknoloji altyapısını kullanan Gmail ile her türlü yazışmanızı rahatlıkla yapabileceğiniz gibi sunduğu geniş saklama alanında da binlerce e-postayı silmeye gerek duymadan bir arşiv alanı gibi rahatlıkla saklayabilirsiniz. Hem e-posta hizmetlerinin hem de ek olarak sunulan hizmetlerin kullanımının basit ve ücretsiz olması her geçen gün bu servisi kullananların sayısını artırmaktadır.  Gmail size gelen e-postalardaki zararlı yazılımları ve virüsleri de belirleyebildiği için oldukça yüksek oranda güvenli bir mesajlaşma platformudur.

Gmail e-Posta Gönderdiğiniz Kişinin Adresini Otomatik Kayıt Eder

Gmail servisinin sunduğu en büyük kolaylıklardan biri de e-posta gönderirken iletiyi yazdığınız kişinin e-posta adresini kayıt etmesidir. Bu özellik sayesinde aynı kişiye bir sonraki mesajımızı gönderirken bu e-posta adresi karşınıza otomatik olarak çıkar.

Şifrenizi Güçlü Tutun

Gmail hizmetlerini kullanırken güvenlik konusu da asla ihmal edilmemelidir. Şifrenizi belirlerken rakamları ve büyük/küçük harfleri karışık  kullanmak şifrenizi tahmin edilmesi çok zor bir hale getirecektir. Basit şifrelerden kaçınarak şifrenizi güçlü tutmanız ve kimseyle paylaşmadan belirli dönemlerde rutin olarak değiştirmeniz yararınıza olacaktır.

Şifrenizi Unutursanız

Gmail şifrenizi eğer bir yerlere yazmıyor ve sadece aklınızda tutuyorsanız günün birinde şifrenizi hatırlayamayabilirsiniz. Böyle bir durumda e-posta ve diğer yararlandığınız ek hizmetlere ulaşamamak çok sıkıcı bir durum yaratabileceği gibi işinizi bile yapamaz duruma gelebilirsiniz. Bu sıkıcı durum karşısında ne yapmanız gerektiğini ve şifrenizi nasıl sıfırlayacağınızı açıklayalım.

Gmail şifrenizi hatırlayamıyor ve hesabınıza ulaşamıyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Böyle bir durumda İlk olarak accounts.google.com/signin/recovery adresine tarayıcınıza yazarak ilgili web sayfasını karşınıza alın ve bu pencerede size sorulan soruları dikkatlice okuyarak doğru cevap vermeye çalışın.
  2. Hesabınızı oluştururken Gmail platformuna verdiğiniz kurtarma bilgileri çok önemlidir. Yaptığınız ayarlara ve telefon numaranızın kayıtlı olup olmamasına göre farklılık gösterir. Ekranda karşınıza gelen yönlendirmeleri dikkatlice takip edin.

Google’ın size aşağıda sıralanmış maddeleri isteyecektir

– Bir önceki parolanız

– Telefon numaranız

– 2 Adımlı Doğrulama

Bu yöntemi kullanarak kullanıcı adı ve şifrenizi girip telefonunuza bir çağrı gelmesini sağlayabilirsiniz. Açtığınızda size 6 haneli şifrenizi söyleyen bir bir ses kaydı duyarsınız. Arzu ederseniz şifre size SMS yoluyla da ulaştırılabilir.

– Sıkıntılı bir durumda hesap kurtarma için belirlediğiniz diğer e-posta adresinizi

– Hesabınızı açtığınız tarihi

– Belirlemişseniz güvenlik sorusunun cevabı

Bu adımları başarı ile geçtikten sonra artık parolanızı sıfırlayabilirsiniz. Parola belirlerken basit kelime ve sayı gruplarından kaçının.

Sadece Gmail Şifresini Değiştirmek İsterseniz

Eğer yapmak istediğiniz sadece parolanızı değiştirmek ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Hesabım‘da oturum açın.
  2. ” Oturum açma ve güvenlik ” bölümünde Google’da oturum açma‘yı seçin.
  3. Şifre‘yi seçin.
  4. Yeni şifre bilgilerinizi girin, ardından Şifreyi Değiştir‘i seçin.

Önemli Bilgi: Cihazınızda Android 5.1 veya sonraki sürümü çalıştırıyorsanız ve fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyorsa, şifrenizi değiştirdikten sonra cihazı sıfırlamadan önce 24 saat beklemelisiniz. Güvenlik nedeniyle, cihazı sıfırladıktan sonra kurmak için son 24 saat içinde şifresi değiştirilmiş bir hesabı kullanamazsınız.

Özet olarak şifrenizi hatırlamıyor veya başka bir nedenle oturum açamıyorsanız https://accounts.google.com/signin/recovery yazarak hesap şifrenizi kurtarabilirsiniz. Siz yine de bütün bunlarla uğraşıp zaman kaybetmemek için şifrenizi unutmamaya çalışın.

 

 

Cevap bırakın