Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürGmail Hesabınızı Nasıl Yedeklersiniz?

  Gmail Hesabınızı Nasıl Yedeklersiniz?

        Gümünüzde her an çevrimiçi olduğumuzdan e-postalarımız da istediğimizde elimizin altında oluyor. Fakat, özellikle e-posta hesabının depolama alanının azalması ya da önemli postaları yedekleyerek güvende tutma ihtiyacınız doğabiliyor. Gmail Hesabınızı Nasıl Yedeklersiniz? başlıklı yazımda, e-posta hesabınızın depolama alanına  ek ödeme yapmamak ve kaybolduğunda üzülebileceğiniz Gmail içeriklerinizi nasıl yedekleyebileceğimizden bahsedeceğim.

  Gmail e-postalarınızı nasıl indirebilirsiniz?

        Dolmuş bir Gmail kutusu ve içinde de önemli mailleriniz var ama ayıklamak oldukça güç geliyor, fakat hesabınızın depolama alanının da temizlenmesi gerekiyorsa, yapılması gerekenlerin başında Gmail’den gelen mesajları bilgisayarınıza indirmek geliyor. Ancak iş bununla da bitmiyor. Google, e-posta içeriklerini bilgisayarda başlangıçta kurulu gelen uygulamaların hiçbirinde açılamayan .mbox formatında gönderiyor.

        Google, Gmail mesajlarınızı kaydetmeyi oldukça kolaylaştırıyor.  Google ekranında profil simgenizi tıkladığınızda ” Google Hesabınızı Yönetin ” i seçip,  “Veri ve gizlilik” ile devam edildiğinde “Verilerinizi indirin veya silin” kutusuna ulaşılıyor.  Bu ekranda , “Verilerinizi indirin” i tıkladığınızda; takviminizden, Chrome’a, kişilerden, Drive’a, Google Fotoğraflar’dan konum geçmişine kadar verilerin olduğu 50’ye yakın veri türü arasından seçim yapabiliyorsunuz.

        Hangi tür Google verilerini bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız, seçenekler arasında ihtiyacınız olanları tıklayabilirsiniz.  Google verilerinizin tümünü de seçebilirsiniz. Sadece e-posta verilerini indirmek istiyorsanız,  posta yanındaki kutucuğu işaretlemeniz yeteli oluyor.

        E-postaları indirmek için Google verilerinizi indirin sayfasında, postalar kutucuğu işaretliyken, imleci aşağı kaydırıp  “Sonraki adım“ı seçerek, indirme hedefinizi seçebiliyorsunuz. Bu kısımda varsayılan hedef e-postadır. Ardından dışa aktarma sıklığını işaretleyebilirsiniz. Bunu yalnızca bir kez yapmak istiyorsanız, “Bir kez dışa aktar” seçeneğini işaretli tutabilirsiniz. Ayarların geri kalanını olduğu gibi bırakıp “Dışa aktarma oluştur” düğmesine basarak işlemi bitirebilirsiniz.

        Dışarı aktarma işlemini yaptığınızda veriler hemen gönderilmez. Google, dışa aktarma talebinizi geri planda yapar ve hazır olduğunda haber verir. Ayarlar ekranında, “E-posta ile” seçeneğini seçtiğinizde, işlem bittiğinde bir mesajlar ile haberdar edilirsiniz.  Verileriniz hazır olduğunda bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

  İndirilen Gmail e-postalarınızı nasıl okuyabilirsiniz?

        Önemli e-postalarınızı bilgisayarda saklamak iyi bir fikir ancak onları  okuyamıyorsanız ne işe yarar? Maalesef bu postaları metin dosyalarıymış gibi okuyamıyorsunuz. Dosyalar .mbox olarak kaydediliyor. Neyse ki,  dosyaları okumak için bir e-posta istemcisi bulunuyor.

        Gmail arşivlerinizde arama ve okumaya olanak tanıyan açık kaynaklı bir e-posta istemcisi olan Mozilla Thunderbird, bilgisayarınıza indirdiğiniz e-postalarınıza tam anlamı ile hakim olma şansı veriyor.

        Thunderbird ilk açıldığında gelen sayfada ” Beslemeler ” den devam edildiğinde, önce, haber kaynağı  için bir isim verilmesini istenir. Dilediğiniz bir ad verip devam edildiğinde, Thunderbird sizi otomatik olarak haber beslemelerinin olduğu sayfaya götürecektir. Burada, “Başka bir programdan içe aktar” ın altındaki ” İçe aktar” seçildiğinde gelen sayfadan  ” Dosyadan içe aktar ” ile devam edilip gelen pencerede ” Profil yedeğini içe aktar “ seçilir. Bu seçenek, Thunderbird’ün okuyabilmesi için .mbox dosyalarının olduğu klasörü seçmeniz olanak sağlar. Daha önce indirdiğiniz Gmail yedek dosyalarının olduğu klasörü seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra, Thunderbird’ü yeniden başlattığınızda daha önce yedek Gmail dosyalarınızın olduğu adresten e-poslarının okunduğunu göreceksiniz.

        Yedeklediğiniz Gmail e-postalarının sayısına göre yükleme işlemi de zaman alacaktır. Ancak, bu işlem bir sefer yapıldıktan sonra artık uygulamayı her açtığınızda mesajlarınıza normalde yaptığınız gibi seri olarak göz atabilirsiniz. Buradaki fark, e-postaların bilgisayarınızda kaydedilip saklanmasıdır. Yer kazanmak için e-postalarınızı Gmail’den silmek istiyorsanız, her ihtimale karşı .mbox dosyalarının ikinci bir kopyasını başka bir yerde de tutmanızı tavsiye ederim.

        Bu yöntem ile önemli e-postalarınızı her zaman bilgisayarınızda taşımış olursunuz. Ayrıca, Gmail e-posta kutunuzdaki depolama alanı sorunlarında da bu yöntemi kullanarak  kurtulabilirsiniz.

        Twitter takip için @salihertugrul  YouTube kanalım 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN