Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelGmail Hesabı Şifresi Nasıl Korunur? Kötü Niyetli Kişilere Karşı Tedbiri Elden Bırakmayın

  Gmail Hesabı Şifresi Nasıl Korunur? Kötü Niyetli Kişilere Karşı Tedbiri Elden Bırakmayın

  Günlük yaşantımızın vazgeçilmezi haline gelen e-posta hesapları, kişisel ve iş amaçlı iletişimde büyük bir rol oynamaktadır. Ancak bu hesaplara erişimi sağlayan şifrelerin güvenliği de son derece önemlidir. Özellikle Gmail Hesabı Şifresi gibi yaygın kullanılan platformlarda şifrenizi nasıl koruyabileceğinizi merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz! Güçlü bir Gmail şifresi oluşturmanın püf noktalarından iki adımlı doğrulamaya kadar tüm detaylar bu yazımızda sizi bekliyor.

  Google hesabınızın en kullanışlı yönlerinden biri aynı zamanda en kötü yönlerinden biridir: Kullandığınız diğer birçok uygulamaya bağlıdır. İlk başta bunu bilmenizde fayda var…

  Elbette, Google aracılığıyla başka bir hesapta oturum açmak tonlarca zamandan ve hayal kırıklığından tasarruf etmenizi sağlayabilir. Dezavantajı mı? Hakkınızda çok sayıda kişisel bilgi içeren Google hesabınıza verdiğiniz iznin aynısını üçüncü taraf uygulamalara da veriyorsunuz. Verileriniz konusunda Google’a güvendiğiniz kadar bu uygulamalardan bazılarına da güvenebilirsiniz, ancak hepsine güvenemezsiniz.

  Bu konuyu ilk olarak sizlere belirtmek istedim ki Google hesabınız ile 3. taraf uygulamalarına giriş yaparken ince eleyip sık dokuyun.

  Gmail Hesabı Şifresi Güvenliği Nasıl Sağlanır? 

  Gmail hesabı şifresi güvenliği sağlamanız için bu makalemizde sizlere uygulayabileceğiniz dört adımdan bahsedeceğiz.

  1. Güçlü ve benzersiz bir şifre kullanmalısınız

  Şifreler tüm hassas verilerimizin koruyucularıdır. Vampirler için hoş geldin paspası ne ise, hackerlar için de zayıf bir şifre odur: içeri girme daveti! Gmail’inizi korumak için güçlü bir şifre çok önemlidir.

  Hem güçlü hem de akılda kalıcı bir şifre bulmaya çalışmak yerine Şifre Oluşturucusu uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Bu tarz uygulamaları kullanmak kolaydır, tarayıcınızda veya mobil veya masaüstü uygulamanızda uygulamada oturum açtıysanız, yeni bir siteye her girişinizde Şifre Oluşturucu görünecek ve yeni bir şifre oluşturmanız istenecektir. Google veya Gmail hesaplarınız da dahil olmak üzere birçok zorlu şifreyi bu tarz bir uygulama ile oluşturabilirsiniz. Uzunluk ve gerekli karakterler, harfler, büyük/küçük harfler ve rakamlar dahil olmak üzere sitenin özelliklerine göre de bir şifre oluşturabilirsiniz.

  Ama size tavsiyem unutmayacağız zorlu bir şifreyi kendiniz oluşturmanız. Bu sayede ekstra bir program kullanmanıza da gerek kalmayabilir.Gmail Hesabı Şifresi

  2. 2 faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlayın

  İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), kişisel verilerinizi ve Gmail Hesabı Şifresi için çevrimiçi korumanın en iyi yollarından biridir. Google hesabınıza giriş yapmayı denerseniz veya sizin adınıza davranan biri denerse, kimlik doğrulama için ayarladığınız başka bir yöntemle hemen bilgilendirilirsiniz. Bildirim, oturum açma girişimi sırasında gönderildiğinden, bilgisayar korsanının girişimlerini engelleme şansınız yüksektir.

  2 faktörlü kimlik korumasını açmak için myaccount.google.com/security adresine gidin ve üçüncü bölüm olan “Google’da Oturum Açma” bölümüne gidin. 2FA buradan kurulabilir ve kontrol edilebilir.

  3. Yedek iletişim yönteminizi kontrol edin

  Kurtarma e-postanızı veya iletişim yönteminizi güncellemenizin üzerinden ne kadar zaman geçti? Bu, üzerinde çok fazla zaman harcadığımız bir konu değil ancak güvenlik nedeniyle önemli konulardan biri. Yedekleme yöntemlerinizin mevcut Google hesabınız kadar güvenli olmaması mümkün olabilir. Telefon numaranız değişmiş olabilir veya kurtarma e-postanız yalnızca spam toplamak için var ve zayıf bir şifreye sahip olabilir.

  Yedekleme güvenlik yöntemlerinizi, hesabınızın güvenlik sayfasındaki “Kim olduğunuzu doğrulamanın yolları” bölümünde inceleyebilir ve değiştirebilirsiniz. Bunu yapmanızda fayda var ve güvenliğiniz için pas geçilmemesi gereken bir konu.

  4. Hesabınıza erişim izni olan uygulamaları temizleyin

  Günümüzde pek çok uygulama size Google kimlik bilgilerinizi kullanarak yeni bir hesap oluşturma seçeneği sunuyor. Bu, oturum açma sürecini basitleştirse de, ayrıntılı bilgileri okumak her zaman önemlidir: Google veya Gmail hesabınızla oturum açarak bu üçüncü taraf uygulamalara hangi izinleri veriyorsunuz?

  Bir şifre yöneticisi ile sahip olduğunuz her hesap için benzersiz ve güçlü şifreler oluşturabilirsiniz; ayrıca bunları hatırlamanıza veya yazmanıza da gerek kalmayacak. Şifre yöneticinize giriş yaptığınızda, hesaplarınız kimlik bilgilerinizle otomatik olarak doldurulacaktır. Tek bir ana şifre oluşturmanız gerektiğinden (şifre yöneticiniz bunun güçlü olmasını sağlayacaktır), bu, Google aracılığıyla birden fazla üçüncü taraf hesabı için tek bir giriş yapmaktan çok daha güvenlidir. Şifrelerinizi tarayıcınızda saklamanın bile tamamen güvenli olmadığını unutmayın.Gmail Hesabı Şifresi

  Google hesabınıza hangi üçüncü taraf uygulamalarının bağlı olduğunu incelemek için myaccount.google.com/security adresine gidin ve aşağı kaydırarak “Hesap erişimi olan üçüncü taraf uygulamalar” bölümünü bulun. Buradan izinleri yönetebilir ve her uygulamaya erişimi ayrı ayrı iptal edebilirsiniz. Google ayrıca güvenli olmadığını düşündüğü uygulamaları ve cihazları da otomatik olarak engeller. Bu özelliği kapatabilirsiniz ancak önermiyoruz.

  Özetle: Google ve Gmail hesaplarınızı bugün güvence altına alabilir ve gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN