Gmail Go yayınlandı

0

Gmail mobil uygulaması için ‘Go’ versiyonu yayınlandı. İşte detaylar…

Google’ın daha çok internet bağlantısının yeteri seviyede iyi olmadığı ülke ve bölgelerde kullanım esasında sunduğu bazı uyglamalarının ‘Go’ adını alan versiyonlarına popüler e-mail uygulaması Gmail de katıldı. Files Go, Youtube Go ve Map Go’nun ardından yayınlanan Gmail Go, Android cihazlara belli ülkelerde ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Önemli bir bilgi, cihaz sadece Android 8.1 Oreo kullanan akıllı cihazlara yüklenebiliyor, söz konusu yazılım versiyonunun dünya genelindeki düşük kullanım oranı üzerinden ele alındığında Gmail Go’nun ilk etapta çok sınırlı bir kesim tarafından deneyimlenebileceğini belirtmek mümkün.

Diğer detay olarak ise bir miktar ileri seviye kullanıcılar için sevindirici bir bilgi olarak cihazlara APK yoluyla indirilebiliyor.

Uygulamayla ilgili olarak Google tarafından yapılan açıklama şöyle; 

 “Sevdiğiniz Gmail artık daha hafif ve bir o kadar hızlı. İletilerinizin güvenliğini sağlayan ve düzeninizi korumanıza yardımcı olan akıllı bir gelen kutusuna sahip olun. Gelen postalara ilişkin bildirimler alın, sonra da ister internete bağlanarak isterse bağlanmadan iletileri okuyup yanıtlayın. Ayrıca, güçlü arama işlevi ile iletileri hızla bulabilir ve daha pek çok işlem yapabilirsiniz.”

Peki Gmail Go’nun özellikleri neler? Öncelikle Gmail’de yapılabilen her şey, Go versiyonunda da yapılabiliyor. Bununla birlikte 1 GB RAM’e sahip olan akıllı telefonlarda dahi verimli bir işleyiş gösteriyor. Uygulamadaki multimedyalar (resim ve diğer veriler) sadece istendiği taktirde cihazlara indiriliyor. Bu da veri kullanımında opsiyonel bir kullanım durumu sağlıyor.

Cevap bırakın