Gizli telefon kamerası dönemi başladı

0

Telefonlarda gizli kamera dönemi geliyor.  Bu modanın en önemli sebebi ise tasarımsal bazı zorunlulukların bulunması.

Cep telefonları teknoloji ve dönemin ihtiyaçlarına göre tasarımsal değişikliklerden geçiyor. Bunlardan en önemlisi ise ekran/gövde oranlarında yaşanan değişim. Modern telefonların en önemli göstergelerinden biri ekranla gövde arasındaki boşlukların minimize olması yani küçülmesi. Artık bir telefonun ilgi çekebilmesi için önemli argümanlardan biri çerçeve kalınlığının az olması haline geldi.

Birçok üretici bu alanda rekabet ederken herkes ‘en ince çerçeveli telefon bende’ söyleminin peşinde. Günümüz telefonlarına baktığımızda amiral gemisi olarak adlandırılan modellerin ekran/gövde oranının yüzde 86.2’ye kadar (Cinli üretici Vivo’nun Nex modeli) yükseldiğini görüyoruz. Yani ekranın yüzde 13.8’i çerçeveden oluşurken geri kalanı tamamen ekran. Bu oranın yüksek olması son kullanıcıya daha iyibir deneyim yaşamayı sağlarken, üretici için aynı gövde büyüklüğünde daha büyük ekranlı telefonlar üretmeyi mümkün kılıyor.

Gerçekten de geçmişe göre baktığımızda eskiden 6 inç bir telefonun sığdığı bir gövdeye 6.4 inç gibi daha büyük bir ekranın da konulabildiğini görüyoruz. Tabi bunun tek sebebi ekran/gövde oranlarının değişmiş olması değil. Ekran oranlarının da 16:9’dan 18:9 ve hatta 19:9’a doğru gitmesinin de payı var.

Peki kamera ve algılayıcıları nereye koyacağız?

Akla şöyle bir soru gelebilir: Ekranlar büyür ve çerçeveler küçülürken ön yüzdeki kamera ve algılayıcıları nereye koyacağız? İşte buraya kadar verdiğimiz bilgiler bu sorunun yanıtını vermek için yapılan bir ön hazırlıktı. Kameralar artık gizleniyor. İlk olarak Çinli üreticilerin geliştirdiği ama aslında geçmişte de var olan bir yöntemle kameralar gizlenmeye başladı.

Ekranların büyümesi ve çerçevelerin küçülmesiyle beraber ön yüzde kamera yeri kalmadığı için üreticiler artık kameraları üst yüze ya da sürgülü sistemlere emanet etmeye başladı.

Gizli telefon kamerası dönemi başladı

Telefonlarla gizli kamera dönemini başlatan ve bunu amiral gemisi modellerinde kullanan ilk marka Çinli Vivo oldu. Firma Nex ismini verdiği modelinde üst yüzde yer alan ve mekanik olarak açılan bir mekanizmadan faydalanıyor. Kamera yazılımını açtığınızda ve ön kameraya geçiş yaptığınızda otomatik olarak yuvasından çıkıyor. Bu sayede ön yüzde kamera bulunması zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Mantıklı bir hareket ve kullanım açısından da bir sıkıntı oluşturmuyor.

İkinci gizli kamera ise yine bir Çinli’den geldi. Oppo Find X modeli de farklı bir mantıkla olsa da gizli bir kamera içeriyor. Eskiler bilir: Nokia’nın kayar kapaklı telefonları vardı ve bir dönem Matrix filmiyle meşhur olan bu telefonların tuş takımı kayarak ortaya çıkıyordu. Oppo benzer bir mantığı kameraları uygulamış ve telefonun üst kısmında yukarı doğru açılan bir kızaklı kamera sistemi tasarlamış. Bu sistemde hem ön hem arka kamera kızaklı mekanizma ile ortaya çıkıyor.

Başka bir formül şimdilik yok

Çinli üreticilerin bulduğu ve uyguladığı bu yöntemlerin bir alternatifi şimdilik yok. Fiziksel olarak bir alan kalmadığı için ön yüze kamera koyacak bir yer kalmıyor. Bunu aşmanın yolu ise üst yüze bir kamera koymak ya da kızaklı bir sistem geliştirmek. Elbette farklı yöntemler de bulunabilir ama şimdilik kullanımda olan yöntemler bunlar.

Ben bu yazıyı hazırladığım tarihte henüz Samsung, Huawei ve Apple gibi üreticilerin bu alanda bir inovasyonu ortaya çıkmamıştı. Muhtemelen bu firmalar da yeni yöntemler üzerinde çalışıp ekranları nasıl daha büyük tasarlayabiliriz sorusuna yanıt arıyorlar.

Belki de geçmişte yaşandığı gibi ‘esinlenme’ olarak tabir edilen yöntemlerle benzer bir teknolojiyi diğer firmalar da kendi ürünlerinde kullanacak.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın