Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımGiyilebilir teknolojiler dünyasına Samsung’un son katkısı: Gear S2

  Giyilebilir teknolojiler dünyasına Samsung’un son katkısı: Gear S2

  samsungwatch

  Birkaç ay önce Berlin’de düzenlenen önemli teknoloji etkinliklerinden biri olan IFA’da Samsung, Gear S2 ile ilgili bir duyuru yapmış, Ekim ayında bu yeni ürününün tüketicilerle buluşacağını açıklamıştı. Galaxy Note 5 ve S6 Edge Plus ile birlikte müjdesi verilen Gear S2, Samsung’un yuvarlak kadrana sahip ilk saati…

  Aslında çalışmalar ilk başladığında projenin kod adı Orbis’ti… Ancak piyasaya sürülme aşamasında Samsung, daha önceki saatin bir sürüm üstü olduğunu göstermek adına Gear S2’yi ticari açıdan çok daha uygun buldu.

  Samsung’dan akıllı saat yağmuru

  Saatler konusunda Samsung’un oldukça üretken olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz. Hatırlayacak olursanız, Samsung Electronics, Gear S2’den önce, Samsung Galaxy Gear, Gear 2 Neo, Gear 2, Gear Fit, Gear Live ve Gear S modellerini piyasaya çıkartmıştı. Android işletim sistemine sahip olan Gear Live ve gerçek zamanlı OS omurgaları üzerinde çalışan Gear Fit haricinde öteki saatlerde Tizen işletim sistemini kullanmıştı. Nitekim Gear S2’de de Tizen işletim konusundaki deneyimini devam ettiriyor.

  Uzmanların “Samsung’un bugüne kadar ürettiği en iyi saat” olarak tanımladığı Gear S2’de seçeneklere ulaşmak için yuvarlak kadranı döndürüyorsunuz. Samsung’un ilk yuvarlak kadranlı akıllı saati olan Gear S2’nin belki de en keyifli taraflarından biri kadranın dönebilmesi… Elbette ekran aynı zamanda dokunmatik özelliğe sahip.. 1,2 inç boyutunda Super AMOLED bir ekrana sahip olan saat, 360×360 piksel çözünürlükte 302 ppi gibi bir değer sunuyor. Kısaca söylemek gerekirse, görüntüler keskin ve net, renkler parlak ve canlı…

  samsung-gear-s2-press-169

  Düz model ve Classic arasındaki tek fark kayışta

  Gear S2 bir düz model bir de Classic seçeneğiyle geliyor. Bu iki ürün arasındaki tek fark saatin kayışıyla ilgili… Düz modelde kayış plastik malzemeden yapılmışken, Classic modelde kayış deri olarak belirlenmiş. Çift çekirdekli 1 GHz işlemciye sahip olan saat, 512 MB bellek ve 4GB depolama alanı sunuyor. Kadran, 11,4 mm kalınlığında ve 250 mAh bataryası, kullanıma göre 2 ila 3 gün arası dayanıyor.

  Saatin en önemli özelliği diğer akıllı saatlerin aksine üzerine eSIM kart takılabiliyor olması. Aslında eSIM kart, bildiğimiz küçük plastik SIM kartlar gibi değil, elektronik bir SIM kart… Çok yakında konvansiyonel SIM kartların yerini alması beklenen eSIM kart, cihaza gömülü olarak geldiği için kart değiştirmek gibi bir eylem gerektirmiyor. Diyelim ki, hem Apple, hem de Android telefonunuz var. Birinden birini kullanmanız gerektiğinde, konvansiyonel SIM kart tipleri genellikle birbirine uymuyor, boyutlar değişik olabiliyor. Oysa eSIM kart operatör tarafından yalnızca bir yazılımla değiştirilebiliyor. Eylül 2016’da piyasaya çıkması planlanan iPhone 7’nin dünyanın ilk eSIM kartlı telefonu olacağından bahsediliyor, bunu da hatırlatayım.

  Türkiye’de şimdilik 3G desteği yok

  Samsung yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, Samsung Gear S2’ler, Ekim ayının son haftasında Türkiye’de de raflarda yerini alacak. Ancak, ülkemizdeki operatörler, eSIM’le ilgili şimdilik destek veremiyorlar. Dolayısıyla 3G özellikl saat Türkiye’ye gelmeyecek. Gear S2 satın alanlar, saatlerini yalnızca WiFi alanlarında kullanabilecekler. Ürün, aynı zamanda Bluetooth ve NFC özelliklerine sahip… Avrupa’da öncelikli olarak Finlandiya ve Danimarka’da piyasaya çıkan Gear S2 fiyatları düz modeli 349 Euro, Classic ise 399 Euro olmak üzere satışa sunuldu. Amerika’da geçtiğimiz hafta teknoloji tutkunlarının karşısına çıkan Samsung Gear S2, 300 ve 350 dolar etiketlerini taşıyor.

  Akıllı telefon dünyasının bir numaralı üreticisi olan Samsung cep telefonları ve giyilebilir teknolojiler pazarına Samsung Gear S2 ile gerçekten yeni bir soluk getiriyor.

   

   

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN