Giyilebilir Teknolojide Geçmiş, Günümüz ve Gelecek

0

Günümüzde akıllı cep telefonu kullanmak ne kadar normal ise yakın gelecekte giyilebilir teknoloji kullanımı da o derece normal olacak desem, sanırım bu teknolojinin potansiyeli konusunda ne demek istediğimi tam olarak anlatmış olurum.

Öncelikle giyilebilir teknolojinin ne demek olduğunu  açıklamak istiyorum.  Üzerimizde taşıyabildiğimiz, elektronik veya bilgisayar temelli dijital sensörleri olan cihazlar olarak ifade edebiliriz. Bu tanım yaşanılan döneme göre değişiklikler gösterebilir. Zaten uzun süredir geleneksel giyilebilir teknolojiyi kullanıyoruz. Kol saatleri ve kulaklıklar bunun en güzel örnekleri.

Günümüzde bir cihazın giyilebilir teknoloji kapsamında değerlendirilebilmesi için akıllı sensörlere sahip olması, internet bağlantısı ve bluetooth gibi ortamlar ile akıllı telefonlar aracılığıyla kullanıcısına bilgi veriyor olması gerekiyor. Yani, giyilebilir teknoloji kapsamına giren cihazların, dış dünya ile dijital ortamları kullanarak iletişimde olması gerekiyor.

Çeşitli teknoloji  firmalarının yaptığı araştırmalar göre; 2020’li yıllar bu teknolojinin tam anlamı ile hayatın içinde olacağı yıllar olacak. Günümüzde giyilebilir teknolojiye örnek olarak; Akıllı saatler, fitness bileklikler, spor saatleri, akıllı bilezikler, akıllı elbiseler, implantlar, 3D gözlükleri sayabiliriz.

Bu haftaki yazımda, özellikle geçmişte kullanılmış giyilebilir teknolojilerden bahsedeceğim. Aynı zamanda günümüz ve gelecekteki  giyilebilir teknolojiler de olacak.

İlk Giyilebilir Teknoloji: Gözlük

Giyilebilir teknoloji aslında tahmin edilenden çok daha önceleri hayatımıza girmiş. Google Glass’tan önce  ” The glasshole” adında gözlük varmış. İlk giyilebilir cihaz olarak gözlüğü sayabiliriz.

giyilebilirteknoloji001

Giyilebilir teknolojinin büyüleyici tarihi tam 700 yıl önce başlamış. Dışbükey camın keşfinden önce imparator Nero, gladyatör dövüşlerini daha yakından görebilmek için gözüne zümrüt takıyormuş.

Daha sonra, Giordano ve Rivalto’nun 1286’da bugünkü anlamda, gözlüğü icat etmesi ile ilk giyilebilir teknolojinin de kapısı aralanmış.

Eski Akıllı Yüzük

Quing Hanedanı döneminde (1644-1911) 1.2 cm ve 0.7 cm  boyutlarında bugünkü abaküse benzer bir yüzük kullanılıyordu. giyilebilirteknoloji002

İlk Giyilebilir Saat

Tarihteki ilk taşınabilir saat olarak Pomander ( 1505) bilinir. Zamanında oldukça pahalı satılan saat, ağır ve fazla kullanışlı değildi. Bu saati taşımak belli bir statünün sembolü olarak kabul ediliyordu.

giyilebilirteknoloji003

İlk Giyilebilir Moda Teknolojisi

Giyilebilir teknolojinin moda sektöründe kullanılması, Londra merkezli “Cute Circuit”  moda şirketi sayesinde olmuş. Tarihte moda sektöründe giyilebilir teknolojiyi ilk ” Elektrikli Kızlar” grubu kullanmış. Moda konusunda giyilebilir teknolojinin geçmişi denildiğinde, tarih sadece  Londra’dan bahsetmiyor. Londra’dan da önce New York’ta bu konuda bazı denemeler yapılmış.

giyilebilirteknoloji00033

İlk Giyilebilir Kamera Teknolojisi

Günümüzde kullanılan GoPro kamera teknolojisinin geldiği noktayı geçmişte kim tahmin edebilirdi ki?

Geçmişte, güvercinlerin fotoğraf çekmede kullanılması ilk kez  Alman eczacı Julius Neubronner tarafından 1907’de gerçekleştirilmiş. Amaç; Alman ordusunun düşman hatlarının arka tarafını görmek istemesiymiş. Bu teknik aynı zamanda fotograf ve kameranın giyilebilir şekilde kullanılmasınında yolunu açmış.

giyilebilirteknoloji00034

İlk Sanal Gerçeklik Başlığı

1960 yılında  sinema yönetmeni olan Morton Heilig, ilk sinema altı görüntü deneyimi ile sanal gerçekliğin kapısını aralamış. Daha sonra stereofonik televizyon adıyla buluşuna patent almış.

giyilebilirteknoloji00035

İlk Giyilebilir Bilgisayar

Profesör Edward Thorp ve Claude Shannon, dünyada ilk giyilebilir bilgisayar tasarımını yapmışlar. Bu iki bilim adamının buluşu, iki modelden oluşuyormuş. Birisi ayakkabıya saklanmış, diğer ise bir kibrit kabına sığdırılmış. Bu bilgisayarlar ile rulet masasında oyun sonuçlarını tahmin etmeye çalışıyorlarmış.

giyilebilirteknoloji00036

Kola Takılan İlk Bilgisayar

Cevap bırakın