Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelGiyilebilir Teknoloji Potansiyeli

  Giyilebilir Teknoloji Potansiyeli

  Günümüzde tam anlamı ile akıllı telefon furyası yaşanıyor. Hayatın her anında yaşanılan bu cihazlar ile birlikte, çok değil birkaç yıl sonra en az cep telefonları kadar hayatın içinde olacak giyilebilir teknolojiler olacak. Günümüzde bile cep telefonları ile entegre çalışan akıllı cihazlar bulunuyor.

  Giyilebilir cihaz kavramı, teknoloji dünyasında yeni girdiği için kapsamının sınırlı olmamasından dolayı, anlaşılması konusunda sıkıntılar olabilmekte. Bu kavramı genel olarak açıklayacak olursak; çoğunlukla akıllı telefon ile birlikte kullanılabilin, topladığı bilgiler ile hayatı kolaylaştıran, akıllı elektronik devreler olarak ifade edebiliriz.

  sport woman wearing smart watch

  Giyilebilir teknolojiler konusunda, günümüzün teknoloji firmaları yoğun çalışmalar yapmakta. Bu konuda Google, akıllı gözlüğü “Google Glass” üzerinde yakın geçmişte yoğun çalışmalar yapmış olmasına rağmen, net bir sonuca ulaştığı söylenemez. Bu proje umulduğu gibi sonuçlanmasa da, gerek Google ve gerekse de diğer firmalar projeyi devam ettiriyor. Samsung’un akıllı gözlüğü, akıllı saati, Apple’ın akıllı saati ve diğer teknoloji firmalarının giyilebilir ürünleri bulunuyor. Örneklere spor yaparken  kullanılan, aktiviteler hakkında bilgi verebilen akıllı bileklikleri de ekleyebiliriz.

  Günümüzde, son kullanıcıların ihtiyaçları çerçevesinde giyilebilir teknolojilerde çeşitlilik gösteriyor. Takılabilir cihazlar hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmeye başladı bile. Yazılım firmaları, bu cihazlarda kullanılan uygulamaları geliştirmek için yoğun çaba sarfediyor.

  Giyilebilen cihazların hayatın neresinde olduğunu anlamak için öncelikle son kullanıcının ihtiyaçlarını iyi analiz etmek gerekiyor. Bu analizler olması gerektiği gibi yapıldığında, inovatif çalışmanın en önemli aşaması da gerçekleşmiş oluyor. Yapılacak giyilebilir cihazın toplumca benimsenebilmesi için buna ne kadar ihtiyaç olduğunun belirlenmesi de oldukça önemli.

  iStock_000074084333_Small

  Büyük teknoloji firmaları,  giyilebilir cihazların uzun vadeli potansiyeli konusunda, iyimser olduklarını ifade ediyorlar.

  Yeni teknolojinin kullanılabilmesi için son kullanıcının bir nedeni olması gerekiyor. Özellikle moda sektöründe giyilebilir teknolojinin oldukça popüler olduğunu söylemeliyim. Bu sektör, cihazların toplumca benimsenmesi konusunda katalizör görevi üstleniyor.

  Bağımsız araştırmalar, İngiltere’de 3.1 milyon kişinin giyilebilir cihaz kullandığını gösteriyor. Ayrıca, bu yılın sonunda  sayının 7.5 milyon olacağı hesaplanmış. Yıl sonunda bu sayı, İngiltere nüfusunun yüzde 15’ine denk geliyor. Bu hızlı artış, giyilebilir cihazların toplum tarafından benimsendiğini ve aynı zamanda potansiyeli hakkında fikir veriyor. Yine yapılan araştırmaya göre; toplumum yüzde 52’sinin en az bir tane giyilebilir cihaz almak istediğini de ortaya koyuyor. Spor ve sağlık sektöründe 2017’ye kadar giyilebilir cihaz kullanımının 2011’e göre 8 kat artacağı hesaplanmış.

  iStock_000051467494_Small

  Giyilebilir teknolojiler konusunda WT VOX’un yaptığı araştırmalar, bu sektörün potansiyeli konusunda oldukça net bilgiler veriyor.

  Araştırmaya katılanların yüzde 10’u giyilebilir teknolojinin çok moda olduğunu düşünüyor. Yüzde 8’i bu teknolojinin insanı çekiçi gösterdiğini söylüyor.  Yine araştırmaya katılanların yüzde 20’si giyilebilir teknolojinin, insanları zeki ve başarılı yaptığını düşünüyor. Diğer taraftan, katılımcıların yüzde 18’i giyilebilir cihazları, çirkin dizayn edişmiş olarak ifade ediyor.

  Öncelikle, giyilebilir teknolojilerin işlevselliği öne çıkıyor. Bu cihazların görünümü oldukça önem ifade ediyor. Giyilebilen akıllı gözlük, akıllı fitness cihazı, akıllı saat, akıllı takılar ve akıllı giysiler, kişinin sosyal kimliği hakkında fikir veriyor.

  Giyilebilir teknolojiyi toplumun çok küçük bir kısmı zevksizlik olarak ifade etse de özellikle yeni nesil, estetik açıdan oldukça başarılı buluyor.

  iStock_000040522116_Small

  İngiltere’de giyilebilir teknoloji pazarı inanılmaz hızlı büyüyor. Gelecek 6 ay içinde zaten kullanımda olan cihazları, daha fazla kişi kullanıyor olacak.

  Henüz gelişmekte olan bu sektöre yönelik, kararsızlarında olduğunu ve zamanla net fikir sahibi olacaklarını da söylemeliyim. Giyilebilir teknolojiler konusunda gerekli eğitimin verilmesi, insanların hayatını nasıl değiştireceği, yaşamlarına getireceği artıların neler olduğunun gösterilmesi, bu sektörün potansiyelini ortaya konması açısından oldukça önemli.

   

   

   

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN