Giyilebilir teknoloji pazarı büyüyor

0

Giyilebilir teknoloji pazarı yavaş yavaş büyüyor ve dinamikleri de değişiyor. Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre Apple, 2017 ilk çeyreği itibarıyla bu alanda en çok sevkiyat gerçekleştiren marka. Daha önce zirvenin sahibi Fitbit markasıydı. Öte yandan toplam sevkiyat rakamının da geçen yılın aynı dönemine göre arttığı kaydedildi. Rakamlar son derece çarpıcı…

2017 ilk çeyreğinde 22 milyon ünitelik giyilebilir cihaz tedariği gerçekleşirildi. Son kullanıcıya ulaşan rakam net olmamakla birlikte söz konusu tedarik rakamının önemli bir kısmı olabileceği tahmin ediliyor.

Potansiyel tüketicilere sunulan 22 milyon adedin 3 milyon 500 bin adedi Apple marka akıllı saatleri kapsıyor. Yüzde 15,9 pazar payı anlamına gelen bu veri, teknoloji şirketinin atılım yaptığına işaret ediyor. Geçen yılın aynı döneminde Apple adına rakam 2 milyon 200 bin adet seviyesindeydi.

Takipteki marka Xiaomi. Çin merkezli teknoloji şirketinin sevkiyat rakamı 3 milyon 400 bin adet. Ancak Xiaomi adına söz konusu rakamın geçen yıla göre 400 bin adet daha az olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

Üçüncü sırada ise Fitbit yer alıyor; teknoloji markasının sevkiyat rakamı 2 milyon 900 bin adet ve pazar payı da yüzde 13,2. Geçtiğimiz yıla göre her iki veride de azalmanın yaşandığı görülüyor. Fitbit, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 4,5 milyon adet giyilebilir teknoloji ürünü sevkiyatı gerçekleştirmişti. Diğer tüm üreticilerin toplam tedarik adedi ise 7,7 milyon seviyesinde.

Cevap bırakın