Giyilebilir teknoloji cihazlarına ilgi artıyor

0

Önde gelen araştırma kuruluşlarından Gartner tarafından yayınlanan yeni bir araştırma, giyilebilir teknoloji cihazlarının yoğun şekilde ilgi gördüğüne işaret etti. İşte detaylar…

Buna göre giyilebilir teknoloji pazarı, 2016 yılına göre önemli seviyede büyüdü. Akıllı saat, akıllı bileklik, vücuda takılan kamera gibi ürün gruplarına dair satışların, 2017’de 310 milyon ünitenin üzerine çıkacağı kaydedildi. Bu ürünlerden gelen gelirlerin ise 30,5 milyar dolar seviyesinde olması bekleniyor. Raporda söz konusu gelirin 9,3 milyar dolarlık kesiminin akıllı saat satışlarından geleceği belirtiliyor. Beklenen satış adedi ise 41 milyon 500 bin adet seviyesinde. Bu noktada akıllı saat satışlarında günümüzde zirvedeki iki üretici ise Apple ve Samsung durumunda. Ayrıca 2019 – 2021 yılları arasında satışların daha da artacağı iddia ediliyor. 2021 yılı beklentisi 81 milyon adedi bulan satış.

Diğer yandan Apple’ın yılın kalan kesimi içinde akıllı saat serisini güncelleyeceği yönünde güçlü bir beklenti bulunuyor. Bunun da ilgili ürün grubuna ilgiyi daha da tetikleyeceği ifade ediliyor.

Fiyatlar düşebilir

Akıllı saat ürün gruplarına ilişkin olarak raporda dikkat çekici ifadeler bulunuyor. Örneğin akıllı saat fiyatlarının rekabetin etkisiyle daha da düşebileceği yönünde bir tahmine yer verildiği görülüyor.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan analiz ve raporları, tüm detayları ile aktarmayı sürdüreceğiz. Takipte kalınız.

Cevap bırakın