Girişimcilere ilham veren dizi ve filmler

0

haltandcatchfire-fullGirişimcilik her ne kadar insanın içinde olması gereken bir dürtü olsa da kimi zaman onu bulup ortaya çıkartacak bir ilham gerekebiliyor. Yeni nesil bu bağlamda son derece şanslı. Önlerinde örnek alabilecekleri bir sürü başarı hikayesi mevcut.

Son yıllarda yavaş yavaş Türkiye’den de başarılı işler geliyor olsa dahi birçoğumuz için fenomen olan Facebook, Apple, Alibaba gibi efsaneler uzun yıllar bu işe adım atanlara ders olarak anlatılmaya devam edecek gibi duruyor. Dünyaya ilham veren bu inovatif işlerin girişimcilikle ilgisi olsun olmasın büyük kitlelere ulaşmasında önemli etkenlerin başında bu hikayeleri beyaz perdeye ve TV ekranına taşıyan yapımlar geliyor. Ben de bu haftaki yazımda girişimcilere ilham veren dizi ve filmler içinde kendi en iyi listemi sizler için hazırladım.

Narcos
Netflix’in son dönemlerdeki en popüler yapımı Narcos’un hikaye edindiği Pablo Escobar’ın hayatı ve yaptığı işi ileri taşımada izlediği stratejiler pek çok girişimcinin örnek alması gereken cinsten. Sıfırdan yarattığı işini Medellín Kartelini bütün dünyaya açan Escobar uyuşturucu işinde çok farklı bir strateji izledi; fiyat ve tedariği kontrol etmeye çalışmaktansa pazara sınırsız miktarda kokain aktarımı yaparak pazarı fiyatı belirler duruma getirdi. Kuralları bütün iş sektörlerinden farklı, katı ve acımasız olan bir pazarın oyuncusu olan Escobar ve Kartel bir iş modelini tutundurmak isteyen girişimci beyinler için özellikle pazarlama anlamında ilham verici özelliklere sahip. Narcos’u izlerken Escobar’ın yaratıcılığına, yeniliklere açık olmasına, gerektiğinde aldığı risklere ve bütün zorluklara rağmen yaptığı işe inancına şahit olacaksınız.

Steve Jobs
Danny Boyle tarafından yönetilen ve Aaron Sorkin tarafından yazılan son Steve Jobs filmi en çok hatırlanan yapımlardan biri. Filmde Mac, iPod, ve iPhone’un yaratıcısı ve Apple’ın dünyanın en karlı şirketlerinden biri haline dönüştüren Jobs’ın hayatı anlatılıyor. Steve Jobs’ın gizli yönlerine yer veren film aynı zamanda teknoloji endüstrisinin gelişimini anlatıyor. Filmin bence girişimcilere giden en net mesajı ise; ne iş yapıyorsan yap yaptığın işe sonuna kadar inanmalı ve tabii onu en iyi şekilde anlatmalı, yani pazarlamalısın.

Halt and Catch Fire

Halt and Catch Fire, Christopher Cantwell ile Christopher C. Rogers tarafından yaratılan; IBM’nin kişisel bilgisayar işindeki hızlı yükselişinin perde arkasında kurulu Amerikan dönem drama dizisi. Dizi ismini bir bilgisayar komutu olan ‘Halt and Catch Fire’dan almış. 1980’li yılların bilgisayar patlamasının yaşandığı dönemde geçen dizide icatlar doğrudan o dönemin dev şirketleriyle karşı karşıya kalan dahi ve önsezili bir mühendisin gözünden anlatılıyor. Bir anlamda Texas’ın Silikon Vadisi’nin kültürel dönüşümünü gözler önüne seren yapımda; yenilikçi bir girişimci, bir mühendis ve yazılımcı arasındaki ilişki bu karmaşık dünyayı henüz hayal edenlere ders veren diyaloglara sahip.

Silicon Valley
Silikon Vadisi’nde çalışan, içine kapalı asosyal bilgisayar programcısı Richard ve onun beş arkadaşının öyküsünün anlatıldığı dizi HBO’nun kara mizah türündeki komedisi. Teknoloji dünyasının beşiği sayılan Silikon Vadisi’nde insanların başarıya ulaşabilmek için geçtiği yolların ortaya konulduğu yapımda developer klişeleri son derece güzel işlenmiş. Programlamanın bir sihir gibi gösterilmediği ve son derece gerçekçi anlatıldığı dizi izleyici kitlesini bu bağlamda da mutlu ediyor.

Crocodile in the Yangtze

‘‘Başarısız olmam önemli değil. En azından başkalarına örnek olabilmişimdir. Ben başarısız olsam bile birisi mutlaka başaracaktır.’’ diyor dünyanın en başarılı girişimcilerinden Alibaba’nın kurucusu Jack Ma. Bu sözler bir nevi Jack Ma ve Alibaba’nın hayat hikayesinin iki cümlelik özeti niteliğinde. Crocodile in the Yangtze ise tüm girişimcilere örnek olan bu başarı hikayesinin ve Çin ekonomisinin devriminin beyazperdeye yansıması. Alibaba’nın eski pazarlama başkan yardımcısı Porter Erisman tarafından hikayeleştirilen belgesel türündeki bu yapımda şirketin bir apartman dairesinden 25 milyar dolarlık bir e-ticaret devine dönüşmesinin hikayesi anlatılıyor.

The Startup Kids

Genç yaştaki teknoloji girişimcilerinin röportajlarından oluşan belgesel türündeki yapımda Vimeo, Dropbox, Soundcloud, Debito ve xsmoke gibi girişimlerin hikayeleri bizzat kurucuları tarafından anlatılıyor. Yaratıcı ve etkileyici işlere imza atan bu kişilerin ortak özellikleri çok genç olmaları ve kişisel hayallerinin peşinden gidebilmeleri. 2012 yapımı 56 dakikalık bu belgesel ekonomik kriz sonrası kendi firmalarını kuran iki İzlandalı girişimci Vala Halldorsdottir ve Sesselja Vilhjalmsdottir tarafından çekilmiş. Yapım ailecek izlenebilecek nitelikte.

The Big Short

Oscar 2016’da en iyi uyarlama senaryo ödülünü alan The Big Short’da açgözlülüğün ve girişimcilikte gereğinden hızlı ve proaktif davranmanın dezavantajlarını anlatıyor. Filmin hikayesi, Michael Lewis’in Amerika’da geçerli bir uygulama olan ikinci kalite mortgage üzerine yazdığı kitabını baz alıyor. İş dünyasında başarılı olma konusunda önemli tüyolar veren filmi izleyen çoğu kişinin izleme sebebi ise zengin kadrosu. Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt gibi büyük isimlerin yer aldığı film izlemeye değer bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

The Social Network
Kambersiz düğün olmazsa, böyle listeler de malumunuz Facebook’suz olmaz. Facebook’un kurucusunun kuruluş sürecinde yaşadıklarını konu alan The Social Network (Sosyal Ağ) filmi Mark Zuckerberg’in Harvard’ın yurdunda hayata geçirdiği ve bugün 1 milyarı aşan üyeye ulaşan girişimin ilham verici hikayesi. Zuckerberg’in hayatı ile ilgili ilgi çekici detaylara sahip film, Facebook’un imparatorluğunun ortaya çıkışına yakından bakıp, izleyicisine girişimin ortaya çıkış sürecinde yaşanan zorluklara empati kurma şansı sunuyor. 2010 yapımı filmde hatırlayacağınız gibi Zuckerberg’i Jesse Eisenberg canlandırırmış, filmin yönetmenliğini ise David Fincher üstlenmişti.

Cevap bırakın