Ghost of Tsushima: Legends ile heyecan geri döndü

0

Japon mitolojisini temel alan Ghost of Tsushima, çizgisi ve içeriği ile bizlere uzun yıllar aklımızda kalacak bir deneyim yaşatmıştı. Her zaman bu tip oyunlar piyasaya çıkmıyor. Özellikle bu kadar iyi grafiklere ve hikaye yapısına sahip, sürükleyici ve aksiyon dolu, insana oynarken hırs yaptıran yapımlar ise hiç kolay piyasaya düşmüyor. Şimdi sırada Ghost of Tsushima: Legends ile online co-op deneyimini yaşama vakti.

Ghost of Tsushima: Legends’ı PlayStation 5 üzerinde deneyimledim. Ana menüden seçerek girebileceğiniz bu mod bize gerçekten farklı bir deneyim sunmayı hedefliyor. Daha menüde Legends sekmesine geldiğinizde bile ekran kan kırmızısına dönüyor ve size bir şeyler anlatmaya çalışıyor.

Legends giriş ekranı sizi oyuna hızla sokmak için tasarlanmış halde. 4 farklı sınıftan birini seçerek başladığınız yolculuğunuzda her karakterin kendine özel yönelimleri mevcut. Her karakter için ekipman, teknik, görünüm ve ifadeler şeklinde alt seçenekler ile özelleştirme imkanları bulunuyor.

Alt kollara ayrıldıkça oyunun detaylanması ve oynanışın da bu yönde dallanıp budaklanması ile kendinizi iyice samuray havasına sokabilirsiniz. Ekipman başlığı altında Katana, Menzilli silah, Nazarlık, hayalet silah 1 ve 2 olmak üzere çeşitli geliştirmeler yapabiliyorsunuz.

Teknikler ise oyunun gidişatını sert bir şekilde etkileyen yetenekler diyebiliriz. Örneğin L1 ve R1 tuşlarına birlikte basılarak gölgelere dalıp düşmanlara ani saldırılar yapabileceğiniz Gölge Taarruzu yeteneği gibi 16 yetenek var. Bunların bazıları rütbe gerektirirken bazıları ise uygun ekipmanla birlikte kullanılabiliyor.

Görünüm bölümünde ise sınıf eşyası, beden kıyafetleri ve kılıç seti mevcut. Adından da anlaşılabileceği gibi tamamen kozmetik ve online dünyadaki rakiplerinize şov yapmanıza olanak sağlayan bu eşyalar aynı zamanda oyunda çok zaman geçirerek elde edilebilecek nadir eşyaların üzerinizde sergilenmesine de olanak tanıyor.

Oyunda Samuray, Avcı, Ronin ve Suiktastçı sınıflarından birini seçerek ilerleyebiliyorsunuz. Bir sınıf seçtikten sonra yeni bir sınıf açmak için, önceki seçtiğiniz karakterde 7. Rütbeye kadar gelmiş olmanız gerekiyor.

Oyun içinde günlük meydan okumalar da mevcut. Her gün belirli başlıklarla bunlar size belirtiliyor. Örneğin 25 kusursuz savuşturma yap gibi görevler oyunda karşınıza anlık olarak çıkabiliyor.

Oyunun belki de en büyük olayı marifetler kısmında hayat buluyor. Her sınıf için ve farklı başlıklarda yüzden fazla görev var. Bu görev serileri ile kimi zaman kılıç seti için renklendirmeler, kimi zaman eşya parçaları gibi kazanımlar elde ediyorsunuz.

Bu kadar detaydan sonra biraz daha oyunun akışından bahsedebiliriz. Şimdi oyna butonu ile birlikte karşınıza Hızlı Oyun, Hikaye, Sağ Kalım, Rekabet ve Meydan Okuma sekmelerinin bulunduğu bir ekran geliyor.

Oyuna ilk kez Legends ile başladıysanız bu kısımda sizi bazı oyun bölümlerini tamamlatacak şekilde bir konuma getiriyor. Örneğin hemen hızlı oyun hikaye kısmına tıklarsanız “Açmak için tüm Bronz Hikayeleri tamamla” uyarısı ile karşılaşabiliyorsunuz. Lakin Sağ Kalım hızlı oyun bölümüne giriş yapabiliyorsunuz.

Hikaye modu 2 kişilik olarak tasarlanmış ve Sökük Yürekler bölümü ile sizi bu dünyaya davet ediyor. Bu, kan ve keder yüklü bir öyküdür sözü ile birlikte sizi bir kılıç gibi saplıyor kendi evrenine ve rüzgarın akışıyla birlikte havada süzülen katanaya dönüşüyorsunuz. Özellikle PlayStation 5 üzerinde oynuyorsanız, katananın çekme ve kınına geri koyma anlarında elinizin altındaki titreşimi inanılmaz bir deneyim sunuyor. Öyle bir moda sokuyor ki oyun sizi bu küçük tatlar ile, asla başından kalkmak istemiyorsunuz. 2 kişilik co-op yapıyı isterseniz eşleştirme kapalı olarak tek başınıza da oynayabiliyorsunuz. 2 kişi için pek problem olmaz ama daha fazla kişilik modlarda ortamın iyi karıştığını söyleyebilirim. Birkaç tuşla birlikte çok hızlı bloklamaya, rakipten kaçmaya ve saldırı yapmaya başlayıp dans eder gibi kılıç mücadelelerinin ortaya çıktığını ve bunun bir hayatta kalma mücadelesine dönüştüğünü göreceksiniz.

Ghost of Tsushima: Legends bu türde denediğim en iyi yapımlardan biri diyebilirim. Tek başınıza ya da arkadaşlarınızla birlikte bu serüveni devam ettirmek istiyorsanız arşivinizde samuraylara yer açın!

Ghost of Tsushima: Legends oyununu buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın