Gezi Fotoğrafçılığı Nedir ve Nasıl Bir Ekipman Seçilmelidir?

0

En kısa tanımıyla Gezi Fotoğrafçılığı, fotoğraf çekmek amacıyla geziye çıkmaktır. Bu gezi esnasında çektiğiniz fotoğraflar da Gezi Fotoğrafları olarak adlandırılır. Gezdiğiniz yerlerin, karşılaştığınız durumların kendi bakış açınızdan fotoğraflanması oldukça keyif veren bir eylemdir. Bunu daha keyifli hale getirmek ve çektiğiniz fotoğraflardan çok daha başarılı sonuçlar almak için mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı kurallar, edinmeniz gereken fotoğraf makineleri ve aksesuarlar vardır. Aşağıda Gezi Fotoğrafçılığı ile ilgili bilmeniz gerekenleri maddeler halinde derledim.

İlk Olarak Gideceğiniz Yeri Planlayın

İlk olarak kendinize bir gezi ajandası hazırlayın. Hangi tarihte nereye gideceğinizi planlamaya başlayın. Belirtilen tarihteki gezide hangi ekipmanlara ihtiyacınız olacağını da önceden öngörmüş olursunuz.

Nasıl Bir Ekipmana Sahip Olmalıyım?

Ekipman konusu Gezi fotoğrafçılığı yapanlar için en hassas konudur. Çünkü gezilecek yere, çekim yapılacak zamana, portre veya manzara olması durumuna göre yanınıza almanız gereken ekipman farklılık gösterecektir. Uzun pozlama yapacaksanız ayrı, portre çekecekseniz ayrı iç ve dış mekanlar için de farklı ekipman bulundurmanız gerekecektir. Yapacağınız çekimlere göre yanınızda geniş açılış lens (manzara çekimlerinde daha geniş bir alanı fotoğraflamak için) veya zoom lens (Uzaktan fotoğraf çekimi yapabilmek için) bulundurmanız gerekebilir.

Bunun dışında sağlam bir tripod, filtreler, şarj cihazı ve taşıma çantaları yanınızda mutlaka bulunması gereken aksesuarlardır. Yanınıza alacağınız ekipmanların işinize yaraması için günün hangi saatinde çekim yapacağınızın da önemi büyüktür. Gece ve çok soğuk bir yerde yapacağınız çekim için gerekli ekipmanlarla gündüz portre çekimi yapacağınız ekipman farklılık gösterecektir.

Mevsimsel Zamanlamanın Önemi

Fotoğraf çekmek amaçlı planladığınız gezilerde gideceğiniz tarihteki mevsimin buna bağlı olarak da hava durumunun çekimlere etkisi büyüktür. Çekim yapacağınız yerleri gitmeden önce mutlaka araştırın ve yılın hangi zamanında orada bulunmanın daha iyi fotoğraflar vereceğini planlamaya çalışın. Gideceğiniz her bölgenin (ülke veya şehir) elverişli hava şartlarının daha uygun olduğu, ışığı iyi aldığı ve fotoğraf çekmeye çok daha uygun olabilecek zamanları vardır. Kötü sürprizler yaşamamak için bu zamanlamalara uygun yol almalısınız. Mesela Erzurum’a Şubat ayında giderseniz fotoğraf çekebilmeniz için kar – tipi ve aşırı soğuk ile uğraşmanız gerekebilir.

Sanatsal Bir Görsellik 

Eğer yapacağız fotoğraf gezilerinde çekeceğiniz fotoğrafları ileride sergilemek amaçlı çekecekseniz fotoğraflarımızın sıradan fotoğraflardan farklı olması, sanatsal bir görsellik ile harmanlanması çok önemlidir. Aksi takdirde her yerde bulunabilecek sıradan fotoğraflar çekmiş olursunuz.

Gereksinim duyacağınız tüm fotoğraf makinesi, lens, tripod ve aksesuarlara MediaMarkt Mağazaları ile www.mediamarkt.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın