Gerçeküstü ama fonksiyonel ‘cyberpunk’ teknoloji

0

Japon tasarımcı Hiroto Ikeuchi’nin cyborg maskesi, bilim kurgu filmlerini gerçek hayata taşıma iddiasında…

Teknolojinin tasarımla birlikte ele alınışı ayrılmaz bir gereklilik. Bu birlikte olma zorunluluğunda tüketici beklentileriyle örtüşen tercihler ise ön planda. Örneğin mobil cihazlarda büyüyen ekranlar, ince bilgisayarlar, daha şık, beyaz (bazen gri, bazen sarı ama kesinlikle rengarenk) eşyalar geliştiriliyor. Konunun biraz sınırları aşan durumları da yok değil, bilim kurgu filmleri ya da çizgi romanlarında sıklıkla işlenen bu ‘sınırların ötesi’ tasarımlar, kimi ünlü tasarımcılarla adeta özdeşleşmiş durumda. Hiroto Ikeuchi bunlardan biri.

Ikeuchi, bir tasarımcı ve sanatçı. Ağırlıklı olarak cyberpunk moda parçaları üzerinde çalışıyor. Minik, plastik düğmeler, antenler, kadranlar, gerçek devre kartları, çipler, ekranlar ve daha fazlasını, aslında bolca donanım argümanını bir araya getirerek ilgi çekici tasarımlar meydana getiriyor. İşin daha da enteresanı bu tasarımlar genelde çalışır vaziyette oluyor.

Yukarıda görülen cyborg maskesi de onun tasarımlarından. İşlevsel ve son derece ‘couture’ bir görünüme sahip.

Cosplay meraklıları için ilginç olduğu gibi Fallout tarzı ‘kıyamet senaryosu’ oyunlarından hoşlananlar için de ilginç bir ‘eşya’ maiyetinde.

Cevap bırakın