Geniş ekran bir monitör ile oyun oynamanın faydaları

0

Günümüzde oyunculuk artık çok farklı boyutlara doğru taşınmış durumda. Mobil cihazlar, konsollar, VR derken PC oyunculuğu açısından yeni rakiplerin ve kanalların oluştuğu bir sekansa dönüştü. Büyük ekran TV’lerde özellikle konsollar üzerinden kaliteli oyun deneyimi yaşamanın, projeksiyon cihazları ile bu deneyimin arttırılması bir yana, günümüze kadar gelen ve çok uzun yıllar hayatımızda kalacağını düşündüğümüz PC oyunculuğu açısından ise oyunculuk namına güçlü donanımlar ve diğer seçeneklerde olmayan farklı noktaları bize sunabiliyor. Birden fazla monitörle oyun oynamak, geniş ekran monitörler ile 1080p ve 4k seçeneklerinin dışında oyun oynayabilmek için farklı deneyimler bize neler sunuyor? Bu yazıda 34” kavisli ve 3K (3440×1440) piksel çözünürlük sunan HUAWEI MateView GT 34 ile oyun deneyimlerim üzerine faydalı noktalardan bahsedeceğim.

Yıllar boyunca çok farklı çözünürlüklerde ve ekran boyutlarında deneyimler yaşadık. Tüplü bombeli monitörlerden flat ekranlara, oradan LCD kare monitörlere, son olarak da kavisli monitörlere doğru evrildik. Farklı çözünürlüklerde hatta bazı zamanlarda 1080p bile olmayan, standartları dönemine göre değişen yapılarda deneyimler gördük.

Benim için kullandığım bilgisayara 2. Monitörü bağladığım, 2 tane 22”’lik ekran kullandığım 2007 yılı civarından sonra hiçbir zaman tekrar tek bir monitöre düşemedim. Hatta 1.5 yıl kadar önce sistemimde 3. Monitöre genişledim.

Ne kadar çok monitörünüz varsa masaüstünüzde o kadar çok klasör ve dosya birikir!

Yeni bir monitöre geçmek gerçekten insanda farklı deneyimleri elde etmeyi sağlıyor. Bunu var olan bir monitöre ek olarak yaptığınızda ise görebildiğiniz ve yapabildiğiniz şeylerde limitleriniz artıyor. Örneğin bir yandan oyun oynarken diğer ekranda film açabilir, varsa o an herhangi bir futbol maçını izleyebilir, oyunda takıldığınız bir yer varsa açıp guide olarak videolara ya da sitelere bakabiliyorsunuz.

  1. bir monitör kullanmak bu açıdan gerçekten fazlasıyla işlevsel. Peki ana monitörünüzü devasa bir monitöre çevirdiğinizde hayatınız nasıl değişiyor? Oyunlarda nasıl bir farklılık oluyor?

Benim en büyük soru işaretim de tam olarak buydu. Yıllar boyunca 1080p ve katlarına 2K – 4K olarak alışmış, video içerikler dahil bu standarda oturmuş bir düşünce yapısına sahip birey olarak (web siteleri, görseller ve dijital olarak internet ortamında karşılaşacağınız deneyimler dahil 1080p standardına alışmışlığımızı düşündüğümüzde) gerçekten beynimin sınırları dışında bir deneyim olarak gözüküyordu.

34” çözünürlüğe ilk geçtiğimde de ekranın 24” ana ekranımdan sonra devasa boyutta gözükmesi bir parça alışmamı zorlaştırdı. Oyunlarda özellikle daha önceden hiç denemediğim bir çözünürlük olan 3440×1440 piksel boyut, oyun oynama deneyiminde enine daha fazla alanı görebildiğimiz ve doğal olarak odağımın farklılaşmasını sağladı.

Rekabetçi oyunlarda 24” ve 25” ekranların popüler olması, odak noktasının belli bir ölçü içinde kilitlenmesi ve oyunun buna göre ilerlemesi elbette büyük avantaj yaratıyor. Counter-Strike gibi oyunlarda bu durum böyle iken, Days Gone, God of War gibi hikaye tabanlı aksiyon oyunlarında ise 34” bir ekran, daha fazla görülebilir açı ve HDR destekli IPS ekranın tüm nimetleri önümüze dökülüyor. 178 derecelik bir görülebilir açıdan kavisli ekran kullanmak sizi ekran başında daha rahat, koltuğu geriye yatırıp daha keyifli oyun deneyimine sürüklüyor.

Ekranın daha büyük olduğu, daha fazla piksel çözünürlük ile oyunda daha detaylı grafiklere ve daha fazla görünür alanı keşfedebildiğimiz noktada tek bir problemimiz oluşuyor. Oynadığımız oyunun standart 1080p ve katları şeklinde ilerleyen çözünürlük skalasının dışında da oyunları bu açıdan optimize etmiş olma durumu önümüzde duran en büyük kıstas oluyor. Eğer yapımcı ekip bu değişik çözünürlükte görüntüleme esnekliğini oyuna getirmemişseniz geniş ekranda farklı çözünürlükte doğal bir deneyim elde edemiyorsunuz. 1080p temelli, sağ ve sol tarafta siyah barların oluşturduğu bir görüntü alanında geniş ekran desteklemeyen oyunları oynayabiliyoruz. Bu doğal olarak biraz hayal kırıklığı yaşatan bir durum lakin çoğu hikayeli aksiyon oyununun ve diğer yapımların bu deneyime odaklandığını görebiliyoruz. Ya eski oyunlarda ya da temel deneyimi bu tür olmayan oyunlarda bu deneyim bulunmuyor. CS:GO tarafında bile bu deneyimin bulunduğunu ve 165 Hz yenileme hızı ile çok iyi birleştiğini söyleyebilirim.

Geniş ekranda deneyimin en büyük getirisi ise ekranda görebildiğiniz detay ve alanın genişliyor, merkezde daha fazla aksiyon ile karşılaşırken, gözün algıladığı alan içinde detayların ve diğer bildirim tabanlı içeriklerin sağ ve sola doğru merkezden uzaklaşıyor olması. Aynı şekilde deneyim tabanlı oyunlarda daha geniş bir alanı görmenizden dolayı atmosferi algılamanızın ve oyunun içinde hissetmenizin daha kolaylaştığını söyleyebilirim.

PC tarafında iyi bir donanım ile oyunlarda bu deneyimi yaşamak oldukça keyifli. Ana monitörünüzün 34” olduğu, 2. Monitörünüzün ise 4K farklı bir monitör olması gibi bir kombinasyon ile uzun yıllar rahatlıkla kullanım sağlayabilirsiniz. Eğer masanızda gerçekten çok yeriniz varsa 2 adet 34″ monitör ile etrafınızı saran çılgın bir deneyimin yolunu da tutabilirsiniz!

 

 

Cevap bırakın