Generation Zero İnceleme

0

Avalanche Studios’un geliştirdiği açık dünya temalı aksiyon oyunu Generation Zero, hayatta kalmaya çalışırken yaşadığımız zorluklarıyla öne çıkıyor.  Hikayemiz bizi 1980’lere götürüyor. Aniden oradan kaybolan kasaba halkının ardından sokaklarda düşman makineler kol gezmeye başlar. Amacımız istilacılara karşı strateji oluşturmak ve bu sırada tabii ki hayatta kalmak.

Oyunda, başarılamayan Fallout 76 gibi sadece yakınımızdaki görev penceresi açılır ve ardından başımızın çaresine bakarız. Görevler genelde belli alanı temizlemek veya konum bularak ipuçlarını kovalamak şeklinde ilerliyor. Eğer bir şeyleri hatırlama konusunda iyiyseniz, çözme kabiliyetiniz hayatını kurtaracak demektir. Kullanılacak hiçbir araç olmadığından bazı noktalarda eziyet çekmeniz mümkün. Zira oyunun kendi dünyası oldukça büyük. Generation Zero, türüne hitap eden oyuncuları “kısmen” mutlu edebilecek kalitede. Bunun nedeni oldukça karanlık olması ve çok fazla eksiğiyle oyuncuyu yalnız bırakması. 1-4 oyuncuya kadar parti oluşturmanın artılarından yararlanmak her zaman için iyi. Kimi zaman oldukça güçlü düşmanlarla sarılı robot kampını, ancak birkaç kişinin yardımıyla temizleyebiliyoruz.

Oyunda gündüzleri gün batımını seyrederken inanılmaz keyif alabilirsiniz, ta ki robotlar gelene kadar. Robotlar,  hareket eden ve hareket ederken de parçaların mantıklı bir şekilde yerleştirildiği görsellerle süslü, hatta onları koruyan parçalar bile inanılmaz derecede iyi tasarlanmış. Normalde karakterimizin nasıl göründüğü ancak “emote” kullandığımızda veya kostümünde birtakım değişiklikler yapmak istediğimizde görebiliyoruz. Buna rağmen oyunda çokça kozmetik olması tuhaf olmuş. Oyunda bizi bekleyen sadece altı çeşit düşman mevcut. Onlar da belli kalitelerde sınırlılar.

Oyunla ilgili asıl sorun ne yazık ki bug’larla boğuşması. Kimi zaman binalarda, anlık düştüğümüz alanlarda takılabiliyor, bazı eşyalarımızı kaybedebiliyoruz. Bu noktada ancak oyunu baştan başlatmak, durumunuzu düzeltiyor. Generation Zero, başarılı bir oyun değil, ancak robotları öldürerek arkadaşlarınızla takılmak istiyorsanız durum değişir. Özellikle yalnız olmadığınızda uzun yürüyüşler yapmak, robotlara karşı planlı şekilde saldırmak çok daha eğlenceli hale geliyor. Hatta sistem eksikliği bile bir noktada sizi rahatsız etmeyebiliyor. Her şekilde oyunun kendini tekrar eden yapısı, oynanışı büyük oranda etkiliyor.

Oyun, güncelleme alarak doldurulursa başarıyı yakalayabilir. Yeni görevler, farklı düşmanlar, farklı bina tasarımları derken oyunu güzelleştirmek tamamen Avalanche Studios’un elinde.

Cevap bırakın