General Mobile GM 6: Uygun fiyatı ile fark yaratıyor

0

Android One programının ilk temsilcilerden biri olan General Mobile GM 6, zengin donanım birleşenleri ve mükemmel Google entegrasyonu ile yine ilgimizi çekmeye başardı. Uygun fiyatı ile de fark yaratan GM 6 inceleme altında.

General Mobile GM 6 şık ve sade bir tasarıma sahip. Birçok kişinin seveceğini düşündüğümüz bu tasarım, uzay grisi ve altın olmak üzere iki farklı renk seçeneklerde bulunuyor. Bununla birlikte GM6 iki farklı sürüm ile piyasada satılıyor. İlk sürümde tek SIM kart yuvası yer alıyorken, ikinci sürümde kullanıcılara iki SIM kart yuvası sunuluyor.

GM 6’ya genel olarak bakıldığında önceki modellerle benzer tasarım izlerini taşıdığını söylemek mümkün. Ön tarafa baktığımızda, farklı olarak 0.2 ms okuma hızında çalışan bir parmak izi sensoru yer alıyor. 2.5D tasarımlı 5 inç büyüklüğündeki  ekran Gorilla Glass teknolojisi ile güçlendirildi.

Her ne kadar metal bir çerçeveye sahip olsa da arka yüzeyde plastik bir malzeme kullanıldı. Bu kullanım ile hafifleyen GM 6, maliyeti de önemli bir ölçüde düşürüyor.  Ergonomik olarak ele çok iyi oturan bu ürün, tek el ile de çok rahat kullanılabiliyor. Arka kapak sökülebiliyor ve 3000 mAh’lik pil de değiştirilebiliyor. Pilin altında 128 GByte destekli microSD kart yuvası yer alıyor.

Telefonun çevresine baktığımızda sol tarafta ses butonlarını, sağ kenarda güç butonunu görüyoruz. Alt kenarda microUSB yuvası, üst tarafta kulaklık girişi yer alıyor. Alt bölümde tek taraflı hoparlör kullanılmış.

Unutmadan söyleyelim. GM 6,  arka kapağının sökülmesinden dolayı ne yazık ki su ve toza karşı ekstra bir koruma sağlayamıyor

Performans

General Mobile GM 6, 1280×720 piksel çözünürlüğüne ulaşan 5 inç’lik bir ekran kullanıyor. Şaşırtıcı derecede iyi  bir görüntü kalitesi sunan bu ekran 400 nit değerinde bir parlaklık değerine sahip. Ekranın IPS panel olması önemli bir avantaj. Bu sayede canlı renkler ve keskin görüntüler elde edebiliyor. Yine de bu ekranın Full HD olmasını çok isterdik.

Önceki nesilde Snapdragon 410 işlemcisini tercih eden General Mobile, GM 6’da 1.5 GHz hızında çalışan dört çekirdekli MediaTek 6737T işlemcisini kullanıyor. Snapdragon 615 işlemcisine benzer bir performans sergileyen bu işlemci, 3 GB bellek ve 32 Gbyte’lık kapasite ile beraber çalışıyor. Bu esasında önemli bir özellik. Çünkü giriş/orta seviye ürünlerinde genelde  2 Gbyte bellek ve 16 Gbyte’lık kapasiteler kullanılıyor. Dolaysıyla GM 6’daki zengin donanım birleşenleri sayesinde ortalamanın üzerinde bir performans elde edilebiliyor. Öyle ki GM 6, bir önceki nesil GM5’den çok daha iyi değerler elde edebiliyor. Asus, Samsung ve Lenovo gibi giriş/orta seviye modellerle de kafa kafaya bir skor elde ediyor.

GM 6, her ne kadar oyun sevenlere hitap etmezse de Mali T720 grafik yongası sayesinde çok fazla performans istemeyen oyunlarda kullanıcıları yarı yolda bırakmıyor. GPU ya yüklenen oyunlarda kare atlamalar ve donmalara şahit olduğumuzu söylemeliyiz.

Pil konusuna gelince. General Mobile, 2500 mAh yerine GM 6’da 3000 mAh’lik bir pil kullanmayı uygun gördü. Bu pil normal kullanımda 1.5 gün rahatlıkla yetiyor. Hızlı şarj özelliği sayesinde de yaklaşık iki saat içinde doluyor.

Kamera

General Mobile GM 6, ön tarafta 8 MP arka tarafta da 13 MP’lık kameralara sahip.  13 MP’lik kamerada çift LED flaş özelliği destekleniyor. Otofokus özelliğinin desteklenmesi çekilen fotoğrafların kalitesini önemli ölçüde arttırıyor. Yaptığımız denemelerde arka kameranın, keskin net ve renk doğruluğu yüksek fotoğraflar çektiğine şahit olduk. Tabi bu kalite sadece bol ışıklı ortamlar için geçerli. Loş ortamlarda grenlenme oluyor ve renk doğruluğunda sapmalar meydana geliyor.

Ön kamera Selfie tutkunları için yeterli. Ön tarafta Led flash’ın yer alması iyi düşünülmüş bir özellik. GM 6, Full HD video kaydı da yapabiliyor.

Kamera performansından beklentiniz çok yüksek değilse, General Mobile GM 6’nın performansı sizi yarı yolda bırakmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cevap bırakın