Geliştiriciler, bazı taleplerde bulunmak üzere bir araya geldi

0

iOS platformu için yazılım geliştiren bir grup kişi, bazı konularda müzakerede bulunma talebiyle Apple’a karşı birlik oldu. İşte kamuyunda ses getiren gelişmenin öne çıkan ayrıntıları…

Apple’ın 2008’de faaliyete geçen mobil işletim sistemi iOS için uygulama mağazası App Store, uzun yıllardır mobil hayatın tam olarak kalbinde. Günümüzde milyonlarca uygulamaya ev sahipliği yapan bu devasa platformda, son kullanıcıların gerek güvenlik gerekse taleplerine uygun yazılımlara erişim noktasında yüzleri genelde gülüyor. Arka planda ise ilginç gelişmeler söz konusu…

Apple’ın her bir uygulama satışı, ya da uygulama içi satın alım işleminde ilk günden bu yana değişmeyen bir stratejisi var. Her uygulama geliri 100 baz puan olarak ele alındığında 30 baz puan Apple’ın, diğer 70’lik kısımda uygulama geliştiricilerin kasasına gidiyor. Bu gelir paylaşımı, kimi zaman eleştirilse de platformun sayısız yazılım geliştirici için ciddi boyutta bir gelir kaynağı yarattığı net olarak biliniyor.

Diğer yandan paylaşımdan memnun olmayan bir grup iOS yazılım geliştiricisi, Apple’la müzakerede bulunma isteğiyle “Developers Union” (Geliştiriciler Birliği) adında bir grup oluşturdu. Grubun çıkış noktasının Apple’ın yüzde 30’a 70 şeklindeki paylaşımının güncellenmesi gerekti fikri olduğu kaydedildi. 35 kişiden oluşan grubun her geçen gün daha fazla büyüdüğü belirtildi.

Apple’ın iOS gelirlerini daha iyi şekilde ele alabileceğini düşünen Developers Union” grubunun faaliyetlerinin nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz..

Cevap bırakın