Gelecek: WD 40TB’lık sabit sürücü üretecek

0

Western Digital (WD), dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri. Her ne kadar başarılı sonuç elde edemese de geçtiğimiz dönemde Toshiba’nın flash bellek teknolojisi için girdiği ihaleyle adından söz ettiren marka, bu kez de geleceğe yönelik ‘flaş’ bir bilgi paylaşımıyla kamuoyunda yer edindi…

WD tarafından yapılan açıklamaya göre 2025 yılı hedef alınarak, 40 TB’a varan ultra yüksek kapasiteli sabit diskler geliştiriliyor. Kısa adı MAMR olan ve ‘mikro dalga destekli manyetik kaydetme’ şeklinde Türkçeye çevrilebilen teknoloji ekseninde üretileceği belirtilen disklerin, yüksek kapasite ve TB başına daha düşük maaliyetli sürücü anlamında fark yaratacağı kaydedildi.

MAMR nedir sorusunun yanıtı ise özetle; verilerin manyetik medya üzerine daha düşük alanlarda yazdırma gerçekleştirmesi, daha fazla bit’in daha küçük alanlarda sığdırılması şeklinde.
Diğer detaylar ise şöyle…

WD, veri merkezleri için MAMR disklerinin 2019’dan itibaren sunmaya başlayacağını açıkladı. 2025 ise 40 TB’lik 3.5 inç disklerin geleceği tarih olarak belirlendi. Bu noktada 40 TB’ın ‘üst hedef’ olduğunun altını çizelim, yani bu kapasiteye ulaşana kadar çeşitli ürünler (25, 30 TB…) gelecek.

En nihayetinde ise ‘su gibi’ veri tüketecek olan yapay zekalı aygıtlar ve yanı sıra gelecek teknolojiler (örneğin 8K video, vb) ile birlikte bulut depolama ve sunucu alanındaki şirketler için WD’nin 40 TB’a varan kapasiteler sunacak olması büyük önem taşıyor.

Cevap bırakın