Geleceğin mesleklerine şimdiden hazır olun

0

Teknoloji hızla değişiyor, değişirken de günlük hayattan tutun iş hayatımıza kadar her şeyi etkiliyor. Teknolojinin etkilediği önemli alanlardan birisi de meslekler. Her geçen gün bir meslek yok olmayla karşılaşırken yeni bir meslek ortaya çıkıyor.  Nalbantlık, kalaycılık gibi bazı meslekler hala direnseler de gün gelip ortadan kaybolacak, artık bu meslekleri yapanların sayısı binleri belki de yüzleri bile bulmuyor. Sadece yukarıda saydıklarımızla sınırlı değil elbette, önceden köprülerde, otobüs duraklarında, sinemalarda bulunan gişeler ortadan yavaş yavaş kalkıyor ve yerlerini makinelere bırakıyor. Diğer taraftan üretimdeki otomasyon, makineleşme fabrikalarda çalışan işçilerin sayısının azalmasına neden oluyor. Üretim tarafında da ortadan kalkan meslekler mevcut. Örneğin matbaalarda eskiden tipo matbaa makineleri için küçük metal harfleri dizen dizgiciler olurdu, artık onlar da yok. Ofset baskının çıkmasıyla birlikte yavaş yavaş bu meslek tarihe karıştı. Bu örnekleri artırmak elbette mümkün. Diğer taraftan teknolojinin gelişmesi yeni meslekleri de ortaya çıkarıyor. Şimdi geleceğin meslekleri denilen bu mesleklere birlikte göz atalım.

Uygulama Geliştirici

Akıllı telefonların ve tabletlerin ortaya çıkmasıyla birlikte “uygulama geliştirici” kavramı ve mesleği ortaya çıktı. Nesnelerin interneti ile birlikte uygulama geliştiricilere olan ihtiyacın önemli ölçüde artacağı ve geleceğin kritik mesleklerinden biri haline geleceği düşünülüyor. Televizyonlardan otomobillere, buzdolaplarına çamaşır makinelerine kadar birçok alanda uygulamalara ihtiyaç duyuluyor. Hem Türkiye hem de globalde iş ilanlarına baktığımızda uygulama geliştirici ilanlarının her geçen gün arttığını görüyoruz.

Veri Madencisi

Her şeyin elektronikleştiği günümüzde bilgi işletmeler açısından çok önemli bir hale geldi. Özellikle perakende sektöründe pazarlama ve satış anlamında bu bilgiler çok büyük önem taşıyor. Toplanan veriler analiz edilerek müşterilerin davranışları belirlenebiliyor, yeni satış modelleri oluşturulabiliyor, yeni ürün gamları belirlenebiliyor ya da satışı zorlaşan ürünler portföyden çıkarılabiliyor. Tüm bunları sağlayanlar ise veri madencileri, yani geleceğe adını yazdıracak yeni mesleklerden biri de veri madenciliği.

Geleceğin Meslekleri

Yaşam Asistanlığı

İnsan ömrü her geçen gün artıyor, dolayısıyla yaşlı nüfusun sayısı da artıyor. ABD ve Avrupa ülkeleri gibi gelişmiş ülkelerde yaşlılara eşlik edecek “yaşam asistanlığı” mesleği ortaya çıkıyor. Yaşam asistanları yaşlılara teknolojiden sağlığa kadar birçok alanda eşlik ediyorlar. Yavaş yavaş oldukça popüler bir meslek haline geliyor.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren bir diğer yeni meslek ise Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı. Kullanıcıların en iyi deneyimi elde edebilmeleri için tasarımı en iyi hale getiren Kullanıcı Deneyimi Tasarımcıları, uygulamaların en verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlıyor ve kullanıcı memnuniyetini en üst düzeye çıkarıyorlar. İlk duyduğumda böyle bir meslek mi varmış dediğim ve sonrasında birlikte çalışma fırsatı bulduğum bir Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı sayesinde geleceğin mesleklerinden biri olacağından emin olduğum bir meslek haline geldi.

Siber Şehir Planlayıcısı

Son yıllarda dünyada büyük bir nüfus patlaması yaşanıyor. Şehirlerdeki nüfus da bu patlamadan büyük ölçüde etkileniyor. Siber Şehir Planlayıcıları, her geçen gün nüfusu artan şehirlerin siber açıdan hazır olmasını ve vatandaşların en iyi şekilde hizmet alabilmelerini sağlıyor. Trafik ışıklarından hava durumuna, yol durumuna kadar birçok verinin toplanması için şehrin dört köşesine yerleştirilmiş sensörler ve kameralardan gelen bilgileri kullanarak şehir tasarımlarını hazırlayacak. Ayrıca bu sensörler ve kameralar gibi cihazların bakımı, kurulması ve yönetiminden de sorumlu olacak. Otonom otomobiller gibi araçların yaygın şekilde kullanılır hale gelmesi şehir tasarımcılarına olan ihtiyacı artıracak ve geleceğin önemli mesleklerinden biri haline gelecek.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza daha birçok alanda yeni meslekler girmeye devam edecek.

 

 

Cevap bırakın