Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiGeleceğin iPhone’ları ekrana değil masaya dokunarak kullanılabilir

  Geleceğin iPhone’ları ekrana değil masaya dokunarak kullanılabilir

  iPhone-6-02-cd

  2010 yılında ABD’de Türkçesi ‘Tablet Kehanetleri’ olan bir yazı dizisi yayınlanmıştı. Bu serinin üçüncü ve son bölümünde cihazların işlevlerini etkinleştirebilmek veya bir uygulamayı açmak için çarpma ya da çizik seslerinin kullanımından söz edilmişti. Oldukça fütüristik bir fikre dayanan bu tema, Apple tarafından geleceğin iPhone’larında kullanılabilir gibi görünüyor.

  Bilindiği üzere akıllı telefon, tablet gibi cihazlar için ses sistemi ve şarj fonksiyonları sunan aygıtlar var. Docking station olarak adfedilen bu aygıtlar, temelde cihazların üzerine yerleştirildiği bir platform şeklinde. Görünüşe göre Apple, bu aygıtları gelecekte çok daha farklı amaçlarla kullanılabilir forma taşımayı planlıyor…

  Apple, aldığı yeni bir patent ile akıllı telefonun bir dock station üzerinde durması, ardından dock station’ın üzerinde durduğu masaya dokunularak bazı telefon fonksiyonlarının çalıştırılması prensibinin hak sahibi oldu.

  Gelecek sürprizlere gebe

  Patente göre dock’a yerleştirilmiş telefona temas edilmeden bazı aksiyonlar gerçekleştiriliyor. Örneğin çağrı cevaplama, alarmı susturma gibi konularda masaya dokunmak ya da parmakla sürükleme hareketi yapmak yeterli oluyor. Kullanıcı iki kez masaya vurduğunda arama reddediliyor, üç kez vurunca başka bir şey oluyor.

  İlginç kullanım şekilleri üzerinde çalıştığı görülen Apple’ın söz konusu patenti hayata geçirme olasılığı olduğu gibi, patenti rafa kaldırma durumu da her zaman mevcut. Ama en nihayetinde geleceğin iPhone’larında kullanıcıları bir hayli şaşırtacak ek özelliklerle tanışılması olası.

  Not: Görsel temsilidir. 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN