Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerTeknolojiGeleceğin havalimanlarında güvenlik teknolojileri

  Geleceğin havalimanlarında güvenlik teknolojileri

  gorsel43

  Uçak ile yolculuk yapacakların maruz kaldıkları havaalanlarındaki güvenlik önlemleri için kaybettikleri zaman en büyük kabusları  oluyor. Hele bir de uluslararası uzun bir seyahat yapılmıyorsa, güvenlik önlemleri yüzünden havaalanında geçirilen zaman yolculuk süresinden daha fazla olabiliyor.

  Günümüzde havaalanlarında güvenlik dış kapıdan girdiğiniz andan başlıyor ve aşama aşama olarak uçağa binene kadar devam ediyor. Her güvenlik geçişinde en çok erkekleri kemerlerinin çıkartılması zorlarken kadınları da ayakkabılarının (bot – çizme) çıkartılması ve çantalarındaki özel eşyaların bile X-Ray kontrolünden geçirilmesi sıkıntıya sokuyor.

  Teknolojideki ilerlemeler sayesinde gelecekte havaalanları şu andakinden çok daha farklı  olacak ve aynı zamanda interaktif hizmet alanları genişleyecek. İnsanlar güvenlik geçişlerinde kuyruklarda zaman kaybetmeyecekleri gibi sonrasında da eskisinden çok daha fazla eğlence, dinlenme ve sanat aktivitelerinin içinde olarak havaalanında uçaklarını beklerken sergi gezebilecek, masaj yaptırabilecek veya sinemaya gidebilecekler.

  Yüksek teknoloji kullanan güvenlik sistemlerinin gelecekte  sağlayacağı tüm birimler arasındaki entegrasyon sayesinde yolcular yüz tanıma, iris tanıma, avuçiçi damar okuma benzeri yöntemler yoluyla havaalanında hiç bir görevli ile karşı karşıya gelmeden uçaklarına ulaşabilecekler.

  Ne Tür Yenilikler Geliyor?

  Daha Fazla Teknoloji

  Geleceğin havaalanlarında  teknoloji çok daha fazla kullanılacak ve güvenlik taramaları havaalanının dış alanlarından başlayarak içe doğru artan bir yapıda konumlanacak. En iyi haber sanırım kemer ve ayakkabılarınızın artık çıkarılmayacak olması.

  Akıllı Yazılımlar Analiz Yapacak

  Kameralar yolcuları izlerken özel bir yazılım da yolcu davranışlarını analiz edecek. Özel eğitimli kişiler de bu yazılımların başında yolcuların davranışlarını gözlemleyerek çok daha sağlıklı analizler yapabilecekler. Böylece riskli olabilecek yolcu profilleri çıkarılarak bir çeşit güvenlik sınıflandırmasınının da yolu açılmış olacak.

  Kimlik Göstermenize Gerek Kalmayacak

  Güvenlik kontrollerinde artık bir kimlik göstermenize gerek kalmadan yüz tarama, iris kontrolü  veya  avuç içi damar yolu kontrolü yapılarak kimliğiniz doğrulanabilecek. Risk taşıdığı düşünülen veya tespit edilen yolcular havaalanının güvenlik ekibi tarafından çok daha detaylı aramalardan ve gerekirse de sözlü bir sorgulamadan  geçirilebilecek.

  Sıvıları Çantanızdan Çıkartmak Zorunda Olmayacaksınız

  Yakın gelecekte bavulunuzdaki sıvılarla dolu kapları veya elektronik cihazlarınızı x-ray cihazına koymak için çıkartmanıza gerek kalmayacak. Çünkü gelişmiş tarama sistemleri zaten çantanızdaki her ayrıntıyı ve risk teşkil edip etmediğini görebiliyor olacak.

  Kontroller Sırasında Daha Az Müdahale

  Güvenlik kontrollerinden geçerken kullanılan yüksek teknoloji sayesinde güvenlik görevlilerinin müdahaleleri en aza inecek hatta güvenlik görevlisine bile gerek kalmayacak.

  Kameralardan Hiç Bir Detay Kaçmayacak

  Havaalanlarında güvenlik için kullanılacak olan kameralar gelecekte çok yüksek çözünürlükte olacak ve hiç bir detay gözlerden kaçamayacak. Örnek vermek gerekirse yolcu daha havaalanına giriş yaparken boynundaki dövmesinin ayrıntıları veya taktığı gözlüğün markası rahatlıkla görülebilecek.

  Kağıt Biletler Tarih Oluyor

  Yakın gelecekte kağıda basılmış biletleri ancak müzede göreceksiniz. Havaalanlarında da durum çok benzer olacak. Artık kağıda basılmış uçuş kartları kullanılmayacak. Elektronik bilet, parmak izi ve iris taraması gibi yöntemlerden herhangi biriyle doğrudan uçağa geçiş yapabileceksiniz. Sadece biletler değil aynı zamanda alıştığımız pasaportlar da artık kullanılmayacak ve e-pasaportlar kullanılacak.

  Daha Güvenli Uçuşlar İçin Sanal Gerçeklik

  Pilotların uçakları çok daha güvenli kullanabilmeleri için Sanal Gerçeklik teknolojisinden faydalanılacak. Bunu sağlayabilmek için pilotlar bir çeşit kask benzeri ekranı olan başlık takacaklar. Bu başlığın ekranına da gereksinim duyulan tüm uçuş bilgileri aktarılacak. Bu sistem pilotun gözden kaçırdığı bazı bilgileri sesli olarak da hatırlatabilecek. Hatta uçağın bir bölümünde yangın uyarısı varsa pilot koku ile uyarılarak bir yanık kokusu alması sağlanacak.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN