Geleceğin evleri

Geleceğin evleri

0

Siz gelmeden hazır olan bir yemek, kıyafetlerinizi katlayan bir makine ya da kaybolan eşyalarınızı bulup önünüze getiren bir robot… Gelin geleceğin evleri nasıl olacak ve hangi teknolojileri kullanacağız birlikte göz atalım.

geleceğin evleri

Geleceğin evleri

Gelişen teknolojiler hayatlarımızı nasıl değiştirecek büyük bir merak konusu… Geçmiş zamanda filmlerde izleyip gördüğümüz teknolojiler bugün bir bir gerçeğe dönüşüyor ve açıkçası daha da ilerisi için nasıl bir hayat yaşayacağımızı oldukça merak ediyoruz. Şimdi, bir ev düşünün… Kapıyı açmak için anahtar kullanmadığınız, siz gelmeden ışıkların açıldığı ve evin de ısındığı bir hayattan bahsetmiyoruz. Onlar şu an uygulanıyor zaten. Öyle bir ev hayal edin ki, siz gelmeden sıcak yemeğiniz size beklesin, katlamaktan hiç zevk almadığınız kıyafetleriniz sizin yerinize katlansın ve kaybedip de bir türlü bulamadığınız eşyalarınızı ortaya çıkarsın! Bu hayal çok da uzak değil. Gelin geleceğin evleri nasıl olacak birlikte göz atalım…

Çamaşır katlamaktan kurtulabilirsiniz

Amerikalı ve İsrailli ortak bir girişim olarak kurulan Foldimate şirketi, yine kendi adını taşıyan bir çamaşır katlama makinesi tasarladı. Bir çamaşır sepeti dolusu kıyafeti yaklaşık 3 dakika içinde katlayabilen Foldimate’in kullanımı da oldukça pratik. Öncelikle çamaşırları makinenin üzerinde bulunan mandallara düzgün bir şekilde tutturuyorsunuz. Sonrasında makineyi çalıştırdığınızda çamaşırlar içe doğru çekiliyor ve katlandıktan sonra makinenin iç kısmında bulunan sepete düzgün bir şekilde yerleştiriliyor. Bir çamaşırı cihaza tutturmak 5 saniye, otomatik katlama 10 saniye, kırışıklık giderme ise 20-30 saniye sürüyor. Yani bir çamaşır, 35 ile 45 saniye arasında bir sürede katlanabiliyor.

Eşya kaybetmeye son!

Çok sık eşya kaybediyorsanız bu haberimiz tam da size göre! Geleceğin evlerinde eşya kaybetmek de artık bir sorun olmaktan çıkacak. Aeolus Robotics adlı robot, kaybolan eşyalarınızı bulup önünüze getiriyor. Robotun kapasitesi çocukluktan yetişkinliğe kadar olan süreçteki öğrenme aşamalarını kapsıyor. Hatta robot, ev içerisinde yaşayan tüm bireylerin isteklerini öğrenebiliyor ve her birine göre adapte olabiliyor. Aeolus Robotics’in geliştirdiği robot, binlerce farklı eşyayı ayırt edebiliyor ve öğrendiği tüm eşyaları olmaları gereken yerlere göre konumlandırabiliyor. Google Home ve Amazon Alexa ile de bağlantı kurabilen robot, evinizin içerisinde kaybolan eşyalarınızın son görüldüğü yerleri hafızasında tutarak bulmanıza da yardımcı oluyor.

“Yemeğim pişsin, eve geliyorum”

Geleceğin evleri nasıl olacak dedik ve eve geldiğinizde sizi mutfağınızda yemeğinizin nasıl hazır bekleyeceğini sizlere anlatmak istiyoruz. Mellow adlı yemek pişirme cihazı, özel ve sağlıklı bir malzemeden üretilen vakumlu torbaların içine koyduğunuz yemeğin su içinde pişmesini sağlıyor ve siz eve geldiğinizde yemeğiniz hazır oluyor. Tabii bütün gün yemeğin dışarıda nasıl sağlıklı bir şekilde muhafaza edileceği sorusunun da cevabı hazır. Cihaz, pişirme işlemi başlayana kadar yiyecekleri taze ve güvende tutmak için bir soğutma sistemine sahip. Sabah evden çıkarken pişirmesi için bıraktığınız yemeği, pişirmeye başlayacağı saate kadar güvenle koruyor. Peki, şimdi gelelim cihazı nasıl kullanacağınıza… Tamamen cep telefonunuzla kontrol edebileceğiniz bir sistem bu. İndireceğiniz mobil uygulama da oldukça akıllı. Sizin eve olan mesafenizi ölçüyor ve yemeğin pişmesi gereken süreyi ayarlayıp size bu işlemin ne kadar süreceğini bildiriyor. Ben yemeğe mutlaka kimyon koyarım diyorsanız, yine bu cihazı kandıramayacağınızın altını çizelim. Mobil uygulama size tercihlerinizi de soracak. Yani yemekleriniz tamamen sizin kendi damak tadınıza uygun pişecek. Sadece sebze ve et gibi torbada pişirilebilen katı yiyecekler için kullanılan cihaz, haşlanmış yumurta gibi yiyecekleri de pişirmeye yarıyor. Geleceğin evleri için şimdiden hazır mısınız?

Cevap bırakın