Geleceğin çiftlikleri için tohum koruyucu cihaz geliştirildi

0

Ekran Resmi 2017-01-20 10.37.04

Dünyanın birçok ülkesinde geçim kaynağı olmasının yanı sıra yaşam için olmazsa olmazlar arasındaki çiftçilik, farklı boyutlara geçme yolunda ilerliyor; çok daha teknolojik alanlarda üretim gerçekleştiren verimliliğin yükseltilmesi için çaba harcayan ve en nihayetinde de ‘daha da fazlası için’ yürütülen araştırmalar durmaksızın devam ediyor. Bu noktada ABD’nin önde gelen okullarından Illinois Üniversitesi’ndeki bir grup öğrenci, tohum bozulmalarının önüne geçmeyi esas alan Amber Agriculture adlı bir cihaz geliştirdi. Yine öğrenciler tarafından kurulan Amber adlı şirketle birlikte sunulan cihaz, verimliliği ve kaliteyi artırmak, kayıpların önüne geçmek gibi kritik önem taşıyan konulara eğiliyor.

Tohumların sıcaklık ve nem durumlarının izlenmesi ve mobil cihazlar üzerinden tekibi şeklindeki işleyişi ise kullanılacakları veya satılacakları ideal zamanın bulunmasına yardım ediyor. Tohum bozulmalarının önüne geçme konusu ise gelecekte yaşanabilecek olası gıda kıtlığı sorunları açısından son derece önemli bir özellik durumunda. Saha testlerine kısa süre içinde başlanacağı kaydedilen cihaz, gıda tedariğinin sağlıklı işleyişi anlamında inovatif çözümler arasında gösteriliyor.

Asya ülkeleri ve örneğin Hindistan’da her yıl büyük oranda görülen tahıl bozulmaları sorununun söz konusu sensörlerle çevrili cihazlar sayesinde giderilebileceği belirtiliyor. Öte yandan süren çalışmaların henüz test aşaması maiyetinde olduğunu ekleyelim.

Akıllı evlerden sonra akıllı çiftlikler söz konusu. Teknolojiyle donatılmış, mobil cihazlar üzerinden bazı koşulların yakından izlenebildiği, çok daha gelişmiş tarım sahaları yakın gelecekte artan sayıda görülebilecek.

Cevap bırakın