Geleceğin bilgisayarları ‘daha hisli’ olacak

0

Intel Visual Sensing Controller ismindeki yeni bir yardımcı yonga sayesinde görsel veriler işlenerek geleceğin bilgisayarının farklı fonksiyonları yerine getirmesi sağlanacak. İşte detaylar…

Halihazırdaki akıllı telefon, tablet ve giyilebilir cihazlarda çok sayıda sensör bulunuyor. Bu sayede hareketler, biyometrik datalar, antrenmanlar, ortam verileri, hava verileri, sağlık verileri kolayca takip edilebiliyor. PC tarafına baktığımız zaman ise bu alan biraz kısıtlı. Ancak bu noktada da yenilikler söz konusu ve bu yönde bazı işaretler göze çarpıyor…

Yeni dönem

Intel tarafından yapılan açıklamaya göre yakın dönemdeki bilgisayarlar daha hisli olacak; zira bulundukları ortama adapte olabilmeleri için görsel algılama yongası üzerinde çalışıldığı kaydediliyor. Visual Sensing Controller ismi verilen yonga; işlemcinin üzerinde yer alacak ve toplanan verilerin güvenliğinin sağlanmasına da yardımcı olacak.

Teknik detaylar ortaya çıkmasa da Visual Sensing Controller‘ın daha çok görsel veriler üzerinden yapay zekâ kodları çalıştıracağı anlaşılıyor. Ortam aydınlatmasının belirlenmesi, kullanıcının ekran karşısında tespiti ya da gözlerinin nereye doğru baktığının tespiti gibi işlemleri yerine getirecek.

Aslında bugün pek çok üretici yukarıda saydığımız algılamaları gerek kamera gerekse de mikrofon gibi girdi aygıtlarından yararlanarak kolayca yapabiliyor. Intel bu işleri ayrı bir yonga setinde toplayarak, yükü işlemci üzerinden almış oluyor. Ayrıca toplanan verilerin güvenliği için de ekstra bir yol sunuyor.

Cevap bırakın